Niğde İlinde patates alanlarında bulunan bitki paraziti nematodların belirlenmesi ve bazı genotiplerin patates altın nematodu (Globodera rostochiensis, wollenweber)'na karşı dayanıklılığının araştırılması
Identification of plant parasitic nematodes in potato fields in Nigde and research on resistance of some genotypes against potato golden cyst nematode (Globodera rostochiensis, wollenweber)
  1. Tez No: 474268
  2. Yazar: YAKUP SALGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TOKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Daha sonPatates bitkisinde zarara neden olan en önemli bitki paraziti nematodlardan olan Patates altın kist nematodu (PAN), Globodera rostochinensis olup, ülkemizde ilk defa 1996 yılında Bolu ili Dörtdivan ilçesinde tespit edilmiştir. Mücadelesinde en etkin ve ekonomik yöntem dayanıklı patates çeşitlerinin kullanılmasıdır. Bu nedenle, nematoda dayanıklı çeşitler elde etmek amacıyla, PAN'a dayanıklı ebeveyn olarak Bettina seçilmiş, Galata, Nectar, Savanna, Hermes ve Salad Blue çeşitleriyle melezlemeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen F1 yumrularına 5000 larva/yumru verilmiş, MAS çalışmalarında TG689, Gro1-4 ve H1760 markörleri kullanılmıştır. Fenotipleme ve MAS analizlerinin değerlendirmeleri sonucunda Bettina x Hermes klonunun % 62.8'i Bettina x Galata klonunun %46.4'ü, Bettina x Nectar klonunun %84.4'u, Bettina x Savanna klonunun %80'i ve Bettina x Salad Blue klonunun %96.6'sı dayanıklı olarak tespit edilmiştir. Analizler sonucunda, markörlerin bütün patates popülasyonlarında seleksiyon sağlamadığı görülmüştür. Uygulanan markörlerden dayanıklı klonların seleksiyonunda Gro1-4 markörü üç farklı genotip popülasyonunda dayanıklı bireyleri tespit edebildiği için en başarılı markör olarak belirlenmiştir.ra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
DPotato golden cyst nematode Globodera rostochinensis (PAN) is one of the most important plant parasitic nematodes. It is identified the first time in Dortdivan district of Bolu province, in Turkey in 1996. Using resistant potato varieties in breeding programs is one of the effective and environmental friendly appraoch to combate this problem. Fort his reason PAN resistant potato varieties, crosses were performed using Galata, Nectar, Savanna, Hermes and Salad Blue varieties along with Bettina as a resistant parent. Phenotypic and marker assisted selection (MAS) was performed on the obtained F1 tubers. Genotype of crosses were inoculated with a total of 5000 larvae / tuber in phenotyping studies. The markers TG689, Gro1-4 and H1760 were evaluated for validation. The comparative evaluations of phenotyping and MAS analyses revealed that 96.6% Bettina x Salad Blue, 84.4% Bettina x Nectar, 80% Bettina x Savanna, 62.8 % Bettina x Hermes and 46.4% Bettina x Galata clones showed resistance against PAN. The evaluated markers were not equally effective for in all potato populations. Among the markers, Gro1-4 was found the most effective marker due to selecting resistant clones on three different genotip population.aha sonra doldurulacaktır.