Hatay-Belen 2015 ilkbahar dönemi süzülen kuş göçü
Spring 2015 soari̇ng bird migration in Hatay- Belen
  1. Tez No: 474267
  2. Yazar: MELTEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada 2015 yılının 6 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında 51 gün (273 saat) süre ile Hatay İli Belen Geçidi'nde süzülen göçmen kuşların ilkbahar göçü izlenmiştir. Çalışma süresince 5 takımdan 5 aileye ait toplam 29 süzülen göçmen kuş türünün göç ettiği ve bunların dışında alanda 45 türün varlığı tespit edilmiştir. Bütün sezon boyunca 50.082 adet süzülen göçmen kuşun alandan göç ettiği ve bunlar arasında en çok 46.525 bireyle leylek (Ciconia ciconia), 1.142 bireyle ak pelikan (Pelecanus onocrotalus), 723 bireyle Turna (Grus grus) ve 619 bireyle küçük orman kartalı (Clanga pomarina) olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda en çok geçiş 31.3.2015 ile 2.4.2015 tarihleri arasında olup, en yoğun geçiş 7.160 bireyle 31.3.2015 tarihinde tespit edilmiştir. Sezon boyunca görülen süzülen göçmen kuşların büyük bir çoğunluğunun geliş yönünün 120o ile 180o, gidiş yönünün ise 300o ile 340o arasında ve kullandığı yüksekliğin 10 m ile 900 m arasında olduğu görülmüştür. Geçişler en çok 14.205 birey sayısı ile 201-300 metre arasındaki yükseklikten gerçekleştirilmektedir. Ancak alandan geçen süzülen göçmen kuşların ortalama geçiş yüksekliği 417 m olarak hesaplanmıştır. Bu türlere ait birey sayısı, geçiş zamanlaması (fenoloji), geçiş yüksekliği, geliş ve gidiş yönleri ayrıntılı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study soaring birds spring migration were watching in Hatay Belen Pass for 51 days (a total of 273 hours) between 6th March and 20th May 2015. During the study 29 species soaring birds are detected from five order and five family and also 45 other bird species are established except the soaring birds. In the season a total of 50.082 soaring migratory birds were counted and white stork (Ciconia ciconia) with 46.525 individuals, great white pelecan (Pelecanus onocrotalus) with 1.142 individuals, common crane (Grus grus) with 723 individuals and lesser spotted eagle (Clanga pomarina) with 619 individuals are the most abundant species throughout the season. The migration was increased between 31th March and 2nd April and the peak of the migration was 31th March with 7.160 individuals. Most of the soaring birds come from between 120o and 180o directions; heading to between 300o and 340o directions; altitude of the migration was between 10 and 900 meter. Most of the soaring birds migration was between 201 and 300 meter with 14.205 individuals. However ratio of the altitude of migratory flght of soaring bird was 417 meter. Numbers of the individuals, timing of migration, passing altitude of migratory birds and directions of their migration were explained.