Ulusal siyaset ve yerel hizmet ikileminde Demokratik Bölgeler Partili belediyeler: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi üzerine bir inceleme
Democratic Regions Party municipalities in dilemmas of local services and national politics: as example of Diyarbakır Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 474283
  2. Yazar: ERCAN SUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
“Ulusal Siyaset ve Yerel Hizmet İkileminde Demokratik Bölgeler Partili Belediyeler: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Üzerine Bir İnceleme”başlıklı tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın temel kavramlarını oluşturan kent, büyükşehir, yerel yönetim ve belediyelerin yüklenmiş oldukları anlamlar ve belediyelerin ortaya çıkışı ile tarihsel süreç içinde ülkemizde geçirmiş olduğu değişim ve dönüşüm anlatılmıştır. İkinci bölümde ise günümüzde büyükşehir belediyelerinin ilgili mevzuat ve kanunlar içerisinde yapısı ve işleyişi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde önce siyaset kavramı açıklanmış daha sonra çalışma ile ilgisi nedeniyle Kürt Meselesi ve Kürt Siyasi Hareketi arasındaki ilişki irdelenmiş, devamında Diyarbakır ilinin sosyo ekonomik yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde tezin esas konusunu oluşturan yerel hizmet ve ulusal siyaset ikileminde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin belirlenen beş yıllık dilimde ulusal basına nasıl yansıdığına bakılmıştır. Bu çerçevede örnek olarak seçilen Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinin 2009-2013 yılları arasındaki nüshaları taranmış, DBB hakkında çıkan haberler tespit edilerek çeşitli sınıflara göre tasnif edilmiş, ayrıca DBB'nin 2009-2013 yıllarındaki faaliyet raporlarına incelenmiş, internet sitesinde çıkan haberlere yine bu kapsamda bakılmıştır. Diyarbakır hem Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) hem de Kürt Siyasi Hareketini temsil eden diğer partilerin merkezi konumundadır. DBB de yaklaşık 20 yıldır bu siyasal düşünceyi temsil eden partiler tarafından yönetilmektedir. Bu süre içerisinde belediye ve belediyenin başkanları pek çok kez ulusal siyaset haberleri ile medyada yer almışlardır. Oysa belediyeler çoğunlukla yerel kamusal hizmetleri üretmek üzere oluşturulan kamu tüzel kişilikleridirler. Buradan hareketle bu tez çalışması DBB'nin belirlenen zaman aralığında ulusal basına hangi yönü ile yansıdığını konu almaktadır. Başka bir anlatımla geçen sürede belediye klasik belediyecilik hizmetleriyle mi yoksa ulusal siyasete dair söylem ve etkinlikleriyle mi daha çok ön plana çıkmıştır sorusunun cevabı bu tezde cevaplanmaya çalışılmaktadır. Yapılan inceleme ve analizlerde belediyelerin………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında hazırlanan bu tez büyük ölçüde ilgili alan yazınına dayalı olarak hazırlanmış olmakla birlikte özelikle DBB'nin incelenmesinde yazılı basından istifade edilmiştir. Tez tarihsel betimsel bir yöntemle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled“Democratic Regions Party Municipalities in Dilemmas of Local Services and National Politics: As Example of Diyarbakır Metropolitan Municipality”consist of four chapters. İn the first chapter urban, metropolitan, local government and municipalities which are basic concepts of the study and their meaning are described. Also in this section, change and transformation in the historical process of the municipalities of our country has explained. İn the second chapter the structure and functioning of the Metropolitan municipality with law and relevant legislation has been described. In the third chapter, firstly the concept of politics has deleniated and then relationship between the legal Kurdish Political Movement has examined due to the concept of politics related to the Kurdish issue. Additionally socio-economic information of structure about Diyarbakır province has described. İn the final chapter which is the main subject of thesis how Diyarbakır Metropolitan Municipality (DMM) which is in the dilemma of local service and national politics reflected on the national media last five year has been analyzed. İn this section Hurriyet, Milliyet and Cumhuriyet newspaper copies which is selected as a example has scanned between the years of 2009-2013. Moreover news about DMM has identified and classified according to the various classes. Also annual reports of the DMM for the years 2009-2013, internet site reports has examined in this context. Diyarbakır is the center of the parties both Democratic Regions of Party and other parties which represent Kurdish Poltical Movement. DMM have been managed by this political parties representing also thought about this ideas for 20 years. Within this period, the municipalities and the mayors of the municipalities have taken place in national news in many times about politics in the media. However, municipalities are often public entities that are created to produce local public services. Thus, this thesis is subject of the how DMM reflected with the time interval designated to the National Press. İn other words, in that time the question of municipality has come to the fore with classic municipal services or discourse national politics and activities is tried to answer in this thesis. Thus, these municipalities has been trying to put forward with what they did whether different from elsewhere in the municipality that is connected to the other party. İn the examinations and analysis………………………………………………..……….. municipalities…………………………………………………………………………...…………………………………………………………………has been determined.