Simulation of agent based disease spread models
Hastalık yayılma modellerinin birey tabanlı simülasyonu
- Tez No: 474354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hastalık yayılma modelleri farklı parametrelerin bir hastalığın yayılımını nasıl etkilediğini görmek ve toplumda bir hastalığın artış göstermesinden önce nasıl kontrol edilebileceğini bilmek için kullanılabilir. Hastalık yayılma modellerinin birey tabanlı simülasyonu (benzetimi) yapılarak, bir salgın anında bu salgından etkilenecek kişi sayısını tahmin etmek, enfeksiyon öncesi antiviral ajan kullanımı gibi önemli önleyici tedbirler alabilmek hedeflenmektedir. Bu tezde de hastalık yayılımının birey tabanlı simülasyonu çalışılmış ve bu çalışmada Türk toplum yapısı öncelikle göz önünde bulundurulmuştur. Benzetimde kullanılması muhtemel veri yapıları incelenmiş, muhtemel enfeksiyon bulaşma olasılık değerleri ve toplumdaki temas yapıları analiz edilmiştir. Sentetik bir toplum yapısı oluşturulmuş ve bu toplum ile simülasyon yapılmıştır. Simülasyon modeli üzerinden senaryo analizleri yapılmış, aşı ile hastalığa bağışıklık kazanmanın ve/veya hastalık anında evde dinlenmenin salgın hastalığın genel karakterini nasıl etkileyeceği tahmin edilmeye çalışılmıştır. Yaklaşık R0 değerini toplumun temas yapılarını göz önünde bulundurarak hesaplayan bir fonksiyon tasarlanmıştır. Literatürde tanımlanan R0 değerinin homojen olmayan topluluklardaki salgın hastalık karakterini yorumlamada ne denli güvenilir olduğu tartışılmış, R0 değeri ve beklenen salgın hastalık karakteristiği arasındaki ilişki detaylı bir şekilde incelenmiştir. Simülasyon modeli başından itibaren R programlama diliyle yapıldığından geliştirilebilir ve esnektir. Veri yapısında değişiklikler olduğunda ya da herhangi bir detayın eklenmesi gerekliliğinde model kolaylıkla değiştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Disease spread models can be used to see how different parameters might affect the spread of a particular disease and to know how a disease can be controlled before it becomes common in public. By simulating agent based disease spread models, it is aimed, in case of an outbreak, to predict the number of people that will get affected and to be able to take important precautions such as antiviral agents as a preventive mechanism before people become infected. In this thesis, agent based simulation of disease spread models is studied and Turkish population structure is considered. Possible data structures to be included in the simulation, possible infection parameter values and contact structures are analyzed. A synthetic population structure is formed and the simulation is done using this population structure. A function that calculates approximate R0 value for a given population to calibrate infection probabilities is built. The relation between the R0 value and the expected outbreak behavior is analyzed in detail. The reliability of R0 value described in the literature is discussed. The simulation model is an improvable model in case that new parts are added to the population structure or that any small detail is required to be changed. The model and the population structure are highly flexible since they are developed using R mathematical programming language starting from the beginning.