Operating room scheduling with sequence-dependent & stochastic surgery durations
Sıralamaya bağlı ve stokastik ameliyat süreleri ile ameliyathane çizelgelemesi
- Tez No: 474355
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ, YRD. DOÇ. DR. ENİS KAYIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Hastanelerin en maliyetli kısımlarını ameliyathaneler oluşturur. Dolayısıyla hastaneler verimliliklerini arttırmak için işe ameliyathanelerden başlamalıdır. Bu tez çalışmasında, ertesi-gün ameliyathane çizelgelenmesi problemi hem tek ameliyathaneli hem de çok ameliyathaneli durumlar için ele alındı. Ameliyatların sürelerinin rastsal değişkenler olduğu ve ameliyat sürelerinin ameliyatların ameliyathanedeki sırasına göre değiştiği varsayıldı. Bu problemde, ameliyat sürelerinin sıralamaya bağlı olması ardışık iki ameliyat arasındaki ilişki yerine ameliyatın yer aldığı sıradan kaynaklandı. Hastaların bekleme sürelerinin, ameliyathanelerin boşta kalan sürelerinin, ve personelin fazla mesai sürelerinin ağırlıklı toplamlarını en aza indirgeyecek şekilde ameliyatların sıralanması ve onlara yeterli süre atanması amaçlandı. Problemi çözmek için Örnek Ortalama Yaklaşım(SAA) yöntemi kullanıldı. Daha sonra değişik parametrelerin sıralamaya bağlı ameliyatların sıralamaya bağlı olmadığını varsayma maliyeti üzerindeki etkileri analiz edildi. Ayrıca probleme daha kısa sürede sonuç bulabilmek amacıyla L-Shaped yöntemi ve beş farklı sezgisel yöntem kullanıldı. Bu sezgisel yöntemlerin performansları sezgisel yöntemlerden elde edilen sonuçlarla Örnek Ortalama Yaklaşım yöntemiyle elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak test edildi. Değiştirilmiş Miyopik yöntemin tek ameliyathane olan durumlarda diğer sezgisel yöntemlerden daha iyi performans gösterdiği gözlemlendi. Fazla sayıda ameliyathane olması durumunda, personelin fazla mesai sürelerinin ağırlığı arttırıldığında, sıralamaya bağlı ameliyatların sıralamaya bağlı olmadığını varsayma maliyetinin arttığı görüldü. Ayrıca ameliyatları artan varyans değerine göre sıralamanın(SVF), problemin çözüm süresini ciddi anlamda kısalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Operating rooms are the most costly part of hospitals. In order to increase their efficiencies, hospitals should first increase the efficiency of their operating rooms. In this thesis, we consider the next-day operating room scheduling problem both for single op- erating room and multiple operating rooms. It is assumed that surgeries have uncertain durations and distributions of surgery durations are dependent on the sequence of the surgeries within an operating room. In this problem, sequence-dependency comes from the location of surgeries within an operating room instead of the relationship between two successive surgeries. It is aimed to sequence and schedule sequence-dependent surgeries by minimizing the weighted sum of expected waiting time of patients, idle time of operating rooms, and overtime of the hospital staff. In order to find solutions to the problem, Sample Average Approximation(SAA) method is used. Then, the effect of different parameters on penalty of ignoring sequence-dependent surgery durations is analyzed. Furthermore, L-Shaped method and five different heuristics are introduced to decrease the computation time further. We test the performance of these heuris- tics by comparing them with the solutions found by using SAA. According to results, Modified Myopic Heuristic performs better than other heuristics for single operating room problem. For multiple operating rooms, giving more weight to overtime increases the cost occurred by ignoring the sequence-dependent surgeries. It is also observed that SVF Heuristic is an important way to decrease the computation time of complex scheduling problems.