Simulation of routing policies for a multi-class docking system of an automobile manufacturer
Bir otomobil üreticisinde çok sınıflı rampa sistemi için rotalama politikalarının simülasyonu
- Tez No: 474357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzdeki büyük ve oldukça karmaşık organizasyonlarda tedarik zinciri operasyonları hayati bir yere sahiptir. Müşteri ihityaçlarını karşılayabilmek için bu aktivitelerin bir çoğunun kaçınılmaz olmasına karşın, katma deter sağlamayan kayıpların elenmesi ciddi miktarda maliyet imdirimi sağlayabilmektedir. İç lojistik aktiviteleri düşünüldüğünde, malzeme alımı/kabulü bir çok kaybı içinde barındırmaktadır. Örneğin, gelen tırların boşaltılmak için beklemesi, malzemelerin uygunsuz kabul noktalarında boşaltılması veya ambarlar ile malzemenin kabul edildiği noktalar arasında oldukça uzun mesafelerin katedilmesi; katma değer sağlamaksızın ek maliyer yaratmaktadır. Bu çalışmada, bir otomobil fabrikası baz alınarak, fabrika içerisinde gerçekleşen tır boşaltma ve malzeme kabul işlemleri incelenmektedir. Bu süreçte, fabrika içerisine giren tırlar, eğer o anda uygun bir indirme noktası boş değilse sıraya girerek beklemekte ve sonrasında boşaltma noktaları uygun olduğunda uygun rampalara yönlendirilmektedirler.“Ne tip bir kuyruk sistemi tasarlanmalı?”,“Bir boşatma noktası boşaldığında, bekleyen tırlardan hangisi seçilmeli?”veya“Birden çok indirme noktasının boş olması durumnda, gelen tır hangisine yönlendirilmeli?”soruları günlük operasyonlar sırasında verilmesi gereken kararlardır. Bu çalışmada, sistem performansını iyileştirebilmek amacıyla, çeşitli tır yönlendirme ve indirme noktası seçim algoritmaları çalışılmıştır. Oluşturulan bu algoritmalar farklı girdi ve sistem kurguları içeren senaryolarda ARENA simulasyon programı ile simule edilmiştir. Tüm bu kararların sonucu olarak; tırların bekleme zamanları ve indirme noktaları ile ambarlar arasında malzemelerin katettiği uzaklık gibi performans ölçütleri ortaya çıkmaktadır. Sistemin birden çok performans ölçütü içeren yapısından dolayı, ödünleşme eğrileri kullanılarak pareto analizi yöntemi ile sonuçlar incelenmektedir. Çalışmanın son aşamasında, bir otomobil fabrikasında gerçekleşen malzeme kabul operasyonları önerilen farklı algoritmalar ile simule edilmiş ve bu fabrika için en etkin algoritmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply chain operations are the vital functions of today's huge and complex organizations. Although most of these activities are inevitable due to the different needs of customers, eliminating some non-value-adding activities provides significant cost reduction opportunities. Considering internal logistics activities, it is seen that material-receiving process includes many types of inefficiencies. To illustrate; waiting trucks, unloading materials at unsuitable docks or huge distances from docks to the warehouses are the inefficiencies resulting in extra costs without adding value for the product. The presented study is based on truck unloading and material acceptance processes in an automotive plant. After entering the factory, trucks wait in queues if all unloading docks are busy in that time and then they are directed to suitable docks.“What kind of a queuing system should be designed?”,“Which truck should be selected from the queue when an unloading dock becomes idle? or ”Which unloading dock should be selected if there are some idle docks?" are the main decisions to be made in daily operations. This study aims to investigate different truck routing and dock selection policies supporting the decision making process. By using ARENA simulation software, studied policies are simulated in various environments with different input parameters. Resulting average waiting time per truck and average covered distance to carry unloaded materials from unloading docks to warehouses are investigated as main performance measures of the system. Due to the multi-objective setting of the study, pareto analysis is utilized by using two-dimensional trade-off curves. Analyzing system outputs, some generalized conclusions about the effectiveness of the proposed routing policies are drawn. Then, an actual data set is obtained from an automotive factory and a real life case study is investigated. After simulating the process with different routing policies, the efficient ones are determined for the automotive factory.