Symmetries global, local and asymptotic, applications of noether and covariant phase space methods
Global, lokal ve asimtotik simetriler, noether ve kovaryant faz uzayı methotları
  1. Tez No: 474368
  2. Yazar: CEYDA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DIETER VAN DEN BLEEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde, öncelikle global, lokal ve asimptotik simetriler betimlenecek ve bu simetrilere tekabül eden doğa kanunları ortaya çıkartılacaktır. Simetrilerle korunum yasaları arasındaki ilişki Noether teoremleri ve kovaryant faz uzayıyla kurulacaktır. Ardından ağırlıklı olarak elektrodinamik sistemlerde lokal ayar dönüşümleriyle alakalı korunum yasalarına odaklanılacaktır. Bu fiziksel sistemde daha evvel çalışılmış olan birkaç yaklaşım ayrıntılı bir şekilde incelenecek ve 3 boyutlu aşırıyüzeylerde tanımlı yükler karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development that the nature of conservation laws explained by symmetry property of the physical system, symmetries penetrate in to many modern theories.\fi Primarily, global, local and asymptotic symmetries will be described and their correspondence in the conservation laws will be shown in this thesis. The latter will be managed by Noether' s theorems and Covariant Phase Space formalism. Conservation laws related to local gauge transformations will be focused in electrodynamics. A couple of approaches that have already been performed will be examined in detail and charge definitions on different $3$D hypersurfaces will be compared.