Chameleon search in cast experiment at cern
Cast deneyinde chameleon araştırmaları
  1. Tez No: 474367
  2. Yazar: ARİF BAYİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, PROF. DR. SERKANT ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Chmeleonlar, evrenin hızlanarak genişlemesinden sorumlu olduğu düşünülen karanlık enerji problemine yönelik ortaya atılan skaler alanlardan kaynaklı kuramsal parçacıklardır. Bu parçacıkların Güneş'in yüksek manyetik alana sahip iç bölgelerinde oluştuğu ve içinde yayıldıkları ortamla ortamın yoğunluğuna bağlı bir etkileşim gücüne sahip olduğu düşünülüyor. Chameleon'ların etkileşimini karakterize eden modeller iki farklı etkileşim kanalı öneriyorlar: yoğunluğa bağlı olarak doğrudan madde ile etkileşim ve Primakoff etkisi ile elektromanyetik alanlarla etkileşim. CAST deneyi chameleon'ların madde ile etkileşimlerini, Fabry-Perot ve Michelson girişimölçer tekniklerine dayalı optik-mekanik KWISP dedektörü ile araştırıyor. Bu tezde, CAST deneyinin deneysel araştırmalarının genel bir özeti ile başlayarak, karanlık enerji ve chameleon mekanizmasının teorik temelleri gözden geçirilecek. Ardın- dan, KWISP dedektörünün çalışma prensibi irdelenerek farklı uyarlamaları tanıtılacak. Aralık 2016'da alınan verilerin analizi detaylı olarak incelenip sonuçlar ortaya konacak. Son olarak, sonuçlardan yola çıkarak dedektörün geliştirilmesi için öneriler sunulacak.
Özet (Çeviri)
Chameleons are hypothetical particles that are proposed as a scalar fi eld to account for the accelerated expansion of the universe, the so-called `dark energy problem'. They are proposed to be produced in the high magnetic fi eld regions inside the Sun and they propagate through or reflect from a medium with the interaction strength depending on the ambient density. The models which characterize the interaction of the chameleons provide two interaction channels: direct coupling to matter dependent on the density and coupling to electromagnetic fi eld by Primakof effect. CAST Experiment probes the coupling of chameleons with matter with opto-mechanical KWISP detector which is based on Fabry-Perot and Michelson interferometers. In this thesis, starting with an overview of the experimental search efforts of the CAST experiment, theoretical background of the dark energy and the chameleon mechanism will be provided. Then, the detection mechanism based on KWISP detector will be discussed and the versions of the detectors will be introduced. The analysis of the data which were taken on December 2016 will be explained in details and the results will be shown. In the end, results and plans for further improvement of the detector will be discussed.