Relative accuracy of higher order finite elements
Yüksek mertebeli sonlu elemanların relatif üstünlükleri
  1. Tez No: 47437
  2. Yazar: ABDOUL NASSER KOURA-BODJİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH S. TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
KISA ÖZET Üst seviyede doğruluk ve verimlilik istenildiğinde, yüksek mertebeli sonlu elemanlar, bilim adamları ve mühendisler tarafından her zaman artan bir ilgi görmüştür. Yüksek mertebeli elemanların, basit elemanlar ve elastisite teorisi çözümlerine kıyasla performanslarını göstermek amacıyla, karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Bu karşılaştırma için üç temel problem seçilmiştir. İlk olarak bir düzlem gerilme problemi olan, iki taraftan mafsallı basit bir derin kiriş alınmıştır. İkinci olarak, ilk problem üç boyutlu elemanlarla analiz edilmiştir. Üçüncü örnek çepeçervre ankastre mesnetli ince bir kare plaktır. Her üç örnekte de, analizler düzgün yayılı yükler altında yapılmıştır. Düzlem gerilme probleminde, basit ve yüksek mertebeli üçgen elemanları ile dörtgenlerin beş değişik tipi uygulanmıştır. Bununla birlikte aynı problem, üç boyutlu basit ve yüksek mertebeli dörtgen elemanların dört değişik türü ile analiz edilmiştir. Ankestre mesnetli ince kare plağın çözümü için, üçgen ve dörtgen sonlu plak elemanların dört değişik türü ayrı ayrı kullanılmıştır. Elemanların kesin çözüme ulaşma hızları ile verimlilikleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla, her seferinde toplam sonlu eleman sayısı kaba bir örgüden ince bir örgüye doğru artırılmıştır. Sonuçta, yüksek mertebeli sonlu elemanların,, basit elemanlara orzula daha üstün bir performans gösterdikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Higher-order finite elements have gained an ever increasing popularity among engineers and scientists when higher accuracy and efficiency were required. Results of a comparative study have been presented indicating the relative performance of various higher-order elements with respect to both their parent element solutions and the theory of elasticity solutions. Three basic problems have been selected for the purpose of comparison. Firstly, a simply supported deep beam as a plane stress problem, secondly, the same beam idealized into the assembly of three dimensional elements, and thirdly, a square thin plate with fixed supports all around. In all three cases the structure has been under the action of uniformly distributed loads. In the plane stress problem, five different types of simple and higher-order triangular and quadrilateral finite elements have been used. The same problem however, has been analyzed using four different types of three dimensional simple and higher-order hexagonals. The fixed supported square thin plate, has been idealized into the assembly of four different types of triangular and quadrilateral plate bending elements. In order to investigate the relative efficiency and speed of convergence of each element type, in each case, the total number of elements has been varied from coarse mesh to a very fine mesh. It has been determined that, the higher- order elements performed significantly superior than the simple elements and their results rapidly converged to the true solutions with coarser mesh sizes. The processing time did not significantly increase when higher order elements are used. The LUSAS package program has been used throughout the study.