Integration of MRP II software and automatic data acquistion systems
MRP II programları ile otomatik veri toplama sistemlerinin bütünleştirilmesi
- Tez No: 47436
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı MRP II ve veri toplama sistemleri arasında verinin ve uygulamaların tümleştirilmesini sağlayarak, üretim ve planlama fonksiyonlarının desteklenebileceği bir sistem kurmaktır. Böyle bir model, veri tabanları, işletim sistemleri ve uygulamalar arası etkileşimleri sağlamak için sistemler arası bir bütünleşmeyi gerektirmektedir. Çalışmada, özellikle barkod, yapay görme kalite kontrol (YGKK) ve MRP II sistemleri arasındaki veri alışverişi ve üretim hattı geri beslemesi konulan incelenmiştir. Sistemler arası fiziksel bağlantılar TCP/IP ağ protokolü ve PC/TCP programı kullanılarak sağlanmıştır. Üretim hattı bilgileri ASCII formatlı bir dosyada toplandıktan sonra MRP II sistemine gerçek zamanlı yada aralıklı olarak gönderilmektedir. Gerçek zamanlı veri iletiminde, ASCII dosyanın oluşturulmasından sonra, bir UNIX kodu, geliştirilen C programını harekete geçirerek, C programının ASCII dosyanın içeriğini MRP II uygulamasının veri tabanına yüklemesini sağlamaktadır. Geliştirilen veri iletişimi yapısı, elektronik ve hidrolik ürün sektörlerinden seçilen iki farklı firmada uygulanarak üretim hattı sinyallerine cevap verme sistemim geliştirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to achieve the data and applications integration between an MRP II system and shop floor data collection systems to support the manufacturing planning and control process. This requires the linking of operating systems, database systems and application interactions for a continuous/batch data acquisition. In particular, data communication is addressed between a network of bar codes and artificial vision inspection (AVI) systems and an MRP II software to provide the shop floor feedback. Physical connection between systems is provided by establishing an TCP/IP communication protocol using PC/TCP program. Shop floor data is stored in an ASCII formatted file and transmitted to the MRP II system on a real time basis or in batches. In real time/continuous data transfer, immediately after the creation of the ASCII data file, a UNIX script triggers a C code so that it reads and loads the content of the ASCII file into the MRP II software database. The data communication architecture developed in this study is implemented in two different manufacturing companies from electronics and hydraulic equipments production sectors, and it is shown to improve the quick response to the shop floor signals.