The Design and implementation of a DBMS for logob, a deductive data model with object predicates
Nesne yönelimli özellikleri bulunan mantıksal bir veri modeli olan logob için bir veri tabanı yönetim sisteminin tasarım ve gerçeklenmesi
- Tez No: 47438
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAFLAN I. GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET LOGOB Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde daha önceki bir M.S. tezi çerçevesinde geliştirilmiş ve nesne yönelimli özellikleri bulunan mantıksal (dedüktif) bir veri modelidir. Bu tezde, LOGOB veri modeli için bir veri tabanı yönetim sisteminin (LOGOB DBMS) mimarisi tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Gerçekleştirme esnasında, orijinal modelin bazı eksiklikleri ile karşılaşılmış ve modelde değişiklikler yapılmıştır. LOGOB DBMS'in mimarisi, desteklenmek zorunda olan kompleks nesneler ve mantıksal (dedüktif) sorgulamalar dikkate alınarak tasarlanmıştır. Tasarlanan mimari geleneksel sistemlerinkilerden oldukça farklılıklar gösterir. Nesneler ve kurallar için etkili saklama ve erişim mekanizmaları tasarlanmıştır. Nesne tipleri, kurallar ve nesneler üzerindeki güncelleme işlemleri tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Mantıksal (dedüktif) sistemler için kullanılan geleneksel sorgu cevaplama yordamları nesneler ile çalişabilecek şekilde değiştirilmiş ve sorgulama optimizasyonu sağlamak amacıyla birkaç yordam gerçeklenmiştir. Join işlemleri sıralama ve Magic Set transformasyonları gibi geleneksel sorgulama optimizasyonu metodları adapte edilmiş ve gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LOGOB is a deductive data model with some object oriented features, which was originally developed within the framework of a previous M.S. thesis in Computer Engineering Department. In this thesis, a database management system based on LOGOB data model (LOGOB DBMS) has been architectured and implemented. During implementation, some shortcomings of the original model were encountered and the model has been modified. The architecture of the LOGOB DBMS has been designed by taking into account the complex objects and deductive queries to be supported. The architecture designed differs significantly from that of a traditional system. Efficient storage and access mechanisms for objects and rules have been devised. The schema update and the object update operations have been designed and implemented. The traditional query evaluation algorithms for deductive systems have been modified for handling objects and several of them have been implemented for query optimization purposes. Some traditional query optimization methods like join ordering and Magic Sets transformation have been adopted and implemented.