Developing a real estate-pension fund investment ecosystem: turkey real estate fund
Gayrimenkul ve bireysel emeklilik fonları ile bir yatırım ekosistemi geliştirilmesi: türkiye gayrimenkul fonu
  1. Tez No: 474374
  2. Yazar: LEVENT SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Gayrimenkul sektörü, yatırımların sürdürülebilirliği açısından yeni ve alternatif finansman araçlarına ihtiyaç duymakta, bireysel emeklilik fonları ise uzun vadeli yatırım enstrümanlarına yatırım yapmaktadır. Bu bağlamda biri finansmana ihtiyaç duyan diğeri ise fonlama yapan bu iki önemli yatırım alanını bir modelde birleştirmenin her iki sektörün gelişimine fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, düzenleyici ve finansman sağlayıcı bir mekanizma olarak tanıtılan Türkiye Gayrimenkul Fonu adı altında gayrimenkul yatırım araçlarını bireysel emeklilik sistemi ile birleştiren bir yatırım ve finansman ekosistemi önerilmektedir. Ekosistemin amacı faizsiz yatırım araçlarını da içine alacak şekilde yatırımcılara yeni alternatifler sunan sürdürülebilir bir finansman ve yatırım modeli oluşturmaktır. Ayrıca gayrimenkul yatırım araçlarına bağlı emeklilik sistemi ve kira getirisine dayalı bir finansman modeli de tavsiye edilmektedir. Bu çerçevede, seçili makroekonomik değişkenlerin gayrimenkul ve sermaye piyasası yatırım araçları ve emeklilik fonları ortalama getirilerine etkisi VAR modeli ile incelenmiş, ARIMA yöntemiyle de araştırmaya konu bağımlı değişkenlere ait getirilerin 2017 yılı tahminlemesi yapılmıştır. VAR sonuçlarına göre enflasyon getirilere etki eden ortak faktör olarak tespit edilmiştir. Bu bağlamda gayrimenkul ve bireysel emeklilik fonları yatırımcıları enflasyona karşı koruyabilecek iki önemli yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir. Tahminleme sonuçlarına göre model ampirik olarak desteklenmiş ve bireysel emeklilik fonlarının gayrimenkul yatırım araçlarına yatırım yapması önerilmiştir. Bu özgün ve inovatif çalışmanın Türk gayrimenkul sektörüne ve sermaye piyasalarına önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Real estate industry needs new and alternative financing tools for the sustainability of investments, and pension fund investors seek long-term investment instruments to invest in. Therefore, structuring a model that combines both may bring a momentum for co-development of both investment areas. This study aims to develop an investment ecosystem under the regulatory of newly introduced Turkey Real Estate Fund by integrating the real estate investment instruments with pension funds in order to finance investment projects and create a new investment area for investors by also including the interest-free investment options. Real estate based pension system and rental income based financing is also recommended. In that context, VAR analysis was employed among the returns of real estate and capital market investment tools, pension funds and selected macroeconomic variables. ARIMA method was conducted for forecast analysis of the returns of the studied parameters for 2017 in order to validate the model proposed. Based on the results of the VAR analysis, inflation is found the only but an important common variable that affect the returns. Hence, pension funds and real estate investments are considered as two important options that may provide hedge against inflation. According to the results of ARIMA forecasts, the returns of REIT and the housing sales indices overperform the average pension fund returns which means the pension funds may consider investing in real estate investment instruments which support the model empirically. This research is expected to bring an innovation in terms of creating alternative investment tools for investors, provide project financing and make a considerable contribution to Turkish real estate industry and capital markets through the help of newly developed model.