Investigation of shear band mechanism in reinforced soil retaining wall using pullout tests
Donatılı zemin istinat duvarlarında kayma bantı mekanizmasının çekme testleri kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 474375
  2. Yazar: ŞEVKET İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geosentetik Donatılı Zeminler polimer donatıların zeminin mekanik özelliklerini güçlendirme amacıyla zemn kütlesinde kullanımıdır. Geosentetik donatılı zeminlerin yenilikçi uygulamaları son yıllarda muazzam miktarda artış göstermiştir. Geosentetik Donatılı Zemin-Entegre Köprü Sistemi köprü yaklaşım yol döşemesi ile geosentetik donate üzerine oturan üstyapıyı entegre eden yeni bir konsepttir. Yakın zamanda yapılan bu yenilikçi uygulamalar, tasarım ve inşaat şartnamelerine adapte edilmektedir. Eksiksiz bir şartname sunabilmek için kullanılabilirlik ve yıkım mekanizmaları tamamen anlaşılmış olmalıdır. Kayma bantları donatılı zeminin yıkımına sebep olan lokalize kayma deformasyonlarıdır. Bu araştırmada, farklı parametreler altında kayma bandı mekanizmasını gözlemlemek için çekme deneyi seçilmiştir. Görüntü analizi yöntemi ile deplasman ölçümü yapmaya olanak sağlayacak şekilde modifiye edilmiş küçük çekme deney düzeneği geliştirilmiş ve kayma bandı mekanizması gözlemi için kullanılmıştır. Dijital Görüntü Korealsyonu tekniği ile zemin tanelerinin deplasman ölçümleri yapılmıştır. Testler farklı örtü basınçları, ortalama zemin tane büyüklüğü ve donatı geometrisi altında yapılmıştır. Önerilen düzenek ve ölçüm teknikleri altında, kayma banda mekanizması gözlemleri literatürle uyumludur ve bu gözlemler uygulanan test metodunun elverişliliğinini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Geosynthetic Reinforced Soil in essence is the use of polymeric reinforcements into soil body to strengthen mechanical properties of the soil. Innovative applications of geosynthetic reinforced soil have significantly increased in last decades. Geosynthetic Reinforced Soil-Integrated Bridge System (GRS-IBS) is a new concept integrating roadway approaching slabs of the bridge and superstructure on geosynthetic reinforced soil. Design and construction guidelines are being adapted to recent innovative concepts. In order to propose a complete guideline, serviceability and failure mechanism should be thoroughly. Shear bands are localized shear deformations causing the failure of reinforced soil. In this research, pullout test is selected to observe shear band mechanism under different parameters. A modified small pullout test setup were developed which allows direct displacement measurements of the particles with image analysis, and were utilized to observe shear band mechanism. Digital Image Correlation technique has been utilized to determine displacement of soil particles. Tests were performed under different overburden pressure, average soil particle size and reinforcement geometry. The shear band mechanism observed with the modified setup and measurement technique is consistent with the literature, confirming the suitability of the applied testing method.