Numerical simulation of bi-directional osterberg load tests performed in limestone by using finite element analysis
Kireçtaşında yapılan çift yönlü osterberg kazık yükleme deneylerinin sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal simülasyonu
  1. Tez No: 474376
  2. Yazar: NEJLA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Geoteknik saha deneylerinin başında gelen kazık yükleme deneylerinde, kazıklar üstten yüklenir. Ancak özellikle yüksek taşıma gücüne sahip kazıklarda bu kuvvetin uygulanmasındaki güçlükler sebebiyle, statik basınç yükleme deneyi uygulama tekniklerinden biri olan ve Osterberg Cell yükleme testi olarak da adlandırılan çift yönlü kazık yükleme deneyi geliştirilmiştir. Bu tez kapsamında çift yönlü kazık yükleme testleri sonucu elde edilen yük-oturma davranışının, ideal üstten yüklenen kazık yük-oturma davranışına dönüştürülmesi sırasında kullanılan teorinin doğruluğunu ve iki yöntem arasındaki kazık davranışı farklılığını incelemek için Moskova'da kireçtaşına soketli büyük çaplı kazıklarda gerçekleştirilen üç adet çift yönlü kazık yükleme deneyi, sonlu elemanlar yöntemi ile geri analiz edilmiştir. Deney sırasında elde edilen yük-deplasman davranışı simule edilene ve gerinim ölçerler ile ölçülen birim çevre sürtünmeleri gözlemlenene kadar analiz modelindeki zemin parametreleri kalibre edilmiş ve bu parametrelerle oluşturulan ideal üstten yüklenen kazık hareketi incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, gerinim ölçerlerin doğru konuma yerleştirilmemesi durumunda yükleme testinde yanlış verilerin ölçülebildiği ve değerlendirmeye katılması durumunda birim çevre sürtünmesi ve dolayısıyla uç direncinin yanlış hesaplanabileceği görülmüş; iki deney yöntemi karşılaştırıldığında birim çevre sürtünme değerlerinin büyüklüklerinin aynı; ancak oluştukları yerlerin farklı olduğu da gözlemlenmiştir. Analizler sonucunda kazık yükleme deneylerinde uygulanan yükün kazık kapasitesinin çok altında olduğu, dolayısıyla ölçülen deformasyonların da az bulunduğu durumlarda kazık taşıma kapasitesinin ve kazık davranışının doğru tahmin edilemeyeceği de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pile load tests are one of the most important geotechnical field tests. Piles are loaded in practise by the structure from the top. However especially for piles with large load capacities, it is very difficult to simulate this loading method. To overcome this difficulty, bi-directional pile load test which is also called Osterberg Cell load test has been developed. Within the scope of this thesis, the theory which is used for converting load-settlement behaviour obtained during bi-directional pile load test into equivalent load-settlement behaviour in ideal top-down load test has been verified. To compare the pile behaviour during these two tests; test results of three large-diameter instrumented piles socketed in limestone and performed in Moscow are back-analysed by using finite element analysis. Until load-displacement behaviour obtained during the field test is simulated and unit shaft frictions measured via strain gauges are obtained, soil parameters of analysis model are calibrated and ideal top loaded pile behaviour generated by these parameters is investigated. As a result of the analyses, it is seen that if the strain gauges are not placed in the correct position, incorrect data can be measured during pile load test and participating this data in the evaluation could lead to miscalculation of the unit shaft friction and consequently the end bearing resistance. Comparing O-cell load test with the ideal top loading test, it is observed that the unit shaft friction values are the same but the locations where they are observed are different. It is also observed that the pile bearing capacity and pile behaviour could not be predicted correctly when the applied test load is much smaller than the pile bearing capacity and thus the settlements measured during the test are very small.