Understanding and modelling traveler tendency to rideshare: a case study of Boğazi̇çi̇ University
Yolculuk paylaşımına katılma eğiliminin anlaşılması ve modellenmesi: Boğaziçi Üniversitesi örneği
- Tez No: 474382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yolculuk paylaşımının alternatif bir ulaşım türü olarak tercih edilmesinde, seyahat süresi ve seyahat ücreti gibi türel seçim kriterlerinin etkisi olduğu gibi, psikolojik ve toplumsal faktörlerin de etkisi vardır. Bu araştırmanın esas amacı web ya da mobil uygulamalar üzerinden gerçekleşen, aynı yöne giden iki ya da daha fazla insanın yolculuk masraflarını paylaşmak koşuluyla birlikte seyahat ettiği yoluculuk paylaşımı konseptine dair tutumların neler olduğu araştırmaktır. Bu çalışma Boğaziçi Üniversitesi'ndeki kişilere uygulanmış olup, yolculuk paylaşımına etki eden faktörlerin modellenmesi için İkili Seçim Modeli uygulanmıştır. Yolculuk paylaşımına olan eğilim modeli oluşturabilmek için gerekli veriler anket yoluyla toplanılmış olup, anket Boğaziçi Üniversitesi Kuzey, Güney ve Hisar Kampüslerindeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyenler ve fakülte de çalışan memurlar üzerine uygulanmıştır. Yolculuk paylaşımına olan eğilime etki eden karakteristikler 3 kısımda incelenmiştir. Bunlar; sosyoekonomik karakteristikler, seyahat karakteristikleridir ve yolculuk paylaşımı dair tutumlardır. Bunlara ek olarak, çeşitli kaynaklardan elde edilen, Türkiye ve Dünya'da kullanılan yolculuk paylaşım uygulamalarının özellikleri incelenmiştir. Yolculuk paylaşımına olan eğilim modeli yolcu ve sürücü olarak ayrı arı kurulmuş, analiz sonucuna göre iki grubun yolculuk paylaşımına olan ilgilerini etkileyen faktörler detaylı bir şekilde sunulmuştur. Analiz sonuçlarına göre yolculuk paylaşımına katılımı negatif yönde etkileyen en önemli faktörün her iki grup içinde güvenlik endişesi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tür uygulamaların bilinirliği, bağımsız seyahat etme isteği ve araç trafiğine dâhil olmak istememe gibi diğer tutumların da güçlü etkileri olduğu çalışma sonucunda olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological and social factors are as influential as travel time and travel cost, when ridesharing is a choice for an alternative type of transportation. The main purpose of this research is to investigate the attitudes towards the concept of ridesharing. This study estimates the binary logit model of ridesharing tendency of people staying at Boğaziçi University. The data needed to evaluate the tendency to ridesharing model were collected through questionnaires. These questionnaires were conducted with the undergraduate and graduate students, academic and administrative staff at North, South and Hisar Campuses of Boğaziçi University. The characteristics influencing travelers' ridesharing tendency can be broadly categorized into three groups which are socioeconomics, travel and the attitude towards ridesharing. In addition, the features of ridesharing applications used in Turkey and in the World, which are obtained from various sources, have been examined. The tendency towards ridesharing model has been set up as passenger and driver, separately. The factors affecting ridesharing attitudes are presented in detail. According to the results of the analysis, it was found that the most significant factor affecting the participation in the ridesharing is security concern in both groups. Other factors such as awareness on ridesharing, not wanting to depend on others and not wanting to be involved in vehicle traffic came out as other strong influences in the study.