Savaş mirasını anlama ve yorumlama: Müze ziyaretçilerinin ulus kimliğinin akışa ve duygusal deneyime etkisi
Understanding and interpreting war heritage: The effect of visitors' national identity on flow and emotional experience
  1. Tez No: 857902
  2. Yazar: ONUR AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin turizm sektörü içerisindeki uygulama alanlarından birisi de müzelerin çağın gerekliliği olarak değişmesi ve yenilenmesi, ziyaretçilerin çeşitli deneyimler edinmelerine imkân tanımıştır. Bu deneyimleri etkileyen teknolojik donanımların kullanıldığı müzelerden birisi de ülkemizdeki sayılı savaş müzelerinden biri olan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'dir. Ulusal kimlik ile turist deneyimi ilişkisi ve turist deneyimi ile akış durumu arasındaki ilişkiyi tartışan çalışmalar yapılmış olsa da savaş alanları turizminde ulusal kimlik, turist deneyimi ve akış durumu arasındaki ilişkinin incelendiği bir araştırmaya rastlanılmamıştır. Bununla birlikte, ulusal turizm alanyazınında savaş alanları turizmine katılan ziyaretçilerin ulusal kimlik düzeylerini belirleyen bir çalışma da bulunamamıştır. Dolayısıyla bu tezin amacı, savaş müzesi ziyaretçilerinin ulusal kimliklerinin akışa ve duygusal deneyime etkisini incelemektir. Tezde, birincil verileri elde etme aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anketler, müze ziyaretini tamamlayan 470 yerli ziyaretçiden yüz yüze toplanmıştır. İlgili veri setine demografik analizler, kullanılan ölçeklere ilişkin betimleyici analizler, geçerlik ve güvenirlik analizleri, verilerin normallik analizleri, açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve yapısal eşitlik modellemesi (YEM) analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçları, ulusal kimliğin aidiyet, kimlik ve kıyaslama boyutlarının akış üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Diğer yandan ulusal kimliğin, duygusal deneyim üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Son olarak akışın, duygusal deneyim üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies are used in the tourist sector to update and transform museums, providing visitors with diverse experiences. Technological equipment that impacts visitor experiences is utilized in the Çanakkale Epic Presentation Center, which is among the limited war museums in our country. No research has explored the connection between national identity, tourist experience, and flow state in battlefield tourism, despite existing studies on these topics separately. No study in the national tourism literature has determined the national identity levels of travelers engaging in battlefield tourism. The thesis aims to investigate how the national identification of visitors to war museums influences their flow and emotional experience. The thesis used the survey technique to gather primary data. Face-to-face questionnaires were gathered from 470 local visitors who finished their tour. Demographic, descriptive, validity, reliability, normalcy, explanatory factor analysis (EFA), and structural equation modeling (SEM) analyses were conducted on the data set. The analytical results indicated that the dimensions of belonging, identification, and comparison in national identity had a notable impact on flow.