Analysis of traffic network near bus stops using bus GPS data
Otobüs GPS verileri ile durak çevresindeki trafik ağının analizi
- Tez No: 474383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Zirve saatlerdeki trafiğin, işe geliş gidiş zamanlarını iki katına çıkarabildiği, İstanbul gibi, nüfus yoğunluğu yüksek şehirlerde, ulaşım ağındaki en ufak sorunların bile tespit edilmesi büyük önem teşkil etmektedir. Bu sorunları saptamak için kullanılan sabit trafik sensörlerinin tüm ağa kurulmasının maliyeti yüksek olabilir. GPS (küresel konumlama sistemi) takılmış olan otobüs filolarının güzergâh bilgilerinin, trafik analizinde kullanımının örnekleri son zamanlarda literatürde yer almaktadır. Bu çalışmada, İstanbul'daki otobüs (İETT) GPS verilerini kullanarak, otobüslerin güzergâhlarındaki trafik davranışlarını analiz etmek ve seçilen parametrelerin otobüs durağına yakın otobüslere etkilerini sayısal olarak göstermek amaçlanmıştır. Otobüs verisi, çeşitlilik hedef alınarak seçilen 12 otobüs rotasında çalışan otobüslerin, Nisan 2016 boyunca kaydettiği 25 milyondan fazla yer ve zaman bilgisi satırı içeren 5000'den fazla günlük yörünge kaydından oluşmaktadır. Otobüslerin, durak çevrelerinde yavaşlarken trafik ağını etkilediği durak etki mesafeleri, rotaları boyunca kaydedilmiş hız verilerinin üzerine Fused Lasso yöntemi kullanılarak, her otobüs durağı için hesaplanmıştır. Muhtemel etki faktörleri ve bunların durağa olan mesafeleri ile otobüs duraklarının etki mesafelerinin korelasyonu, 438 otobüs durağının çevresindeki ağda araştırılmıştır. Otobüs durağı parametrelerini kullanarak etki mesafelerini tahmin etmek için M5P, random forest ve extremely randomized trees modelleri oluşturulmuştur. Oluşturulan modeller, yolcu talebinin otobüs duraklarının etki mesafeleri üzerinde büyük rol oynamasına rağmen, şerit sayısındaki değişiklikler ve trafik ışıklarının konumu gibi diğer parametrelerin de etki mesafelerini tahmin etmek için kullanılması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Otobüs duraklarının etki mesafeleri 36 metreden 174 metreye değişkenlik gösterirken, ortalaması 98 metre olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In congested cities where the commuting time doubles during peak hours, it is crucial to identify every network problem. While it is costly to implement classic sensor technologies that are used for identification all around the network, using trajectory data of GPS (Global Positioning System) equipped bus fleet is suggested in literature. In this study, it is aimed to analyze the traffic behavior of the buses around the routes of these buses, and to express the effects of the selected parameters on the buses near bus stops numerically using the bus GPS data in Istanbul (IETT). The data consist of more than 5000 daily trajectory log files, including more than 25 million rows of location and time information during April 2016, of buses working in 12 bus routes which are selected for the most variety. The influence distance, wherein the buses affect traffic network while slowing down around the bus stops, are measured for each bus stop by using Fused Lasso method on the speed patterns of buses along the bus routes. Possible interruptions and the correlation of their distances to the bus stops with the influence distances are investigated for the surrounding network of 438 bus stops. M5P, random forest and extremely randomized trees models are created to predict the influence distances using the bus stop parameters. The models show that, although the passenger demand plays huge role on the influence distances of the bus stops, the other parameters such as change in the number of lanes and location of the traffic lights should be used to predict the influence distances. The influence distance for the bus stops varies from 36 to 174 meters, with an average value of 98 meters.