Zeytin karasuyunda ultrases fenton oksidasyon yöntemi ile renk ve koi gideriminin araştırılması
Investigation of removal of color and chemical oxygen demand from the olive mill wastewater by ultrasonic-fenton oxidation method
  1. Tez No: 474393
  2. Yazar: ŞİRİN NUR ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında laboratuvar şartlarında zeytin karasuyunun Ultrases Fenton prosesi yöntemi ile arıtımı araştırılmıştır. Bu amaçla yapılan deneysel çalışmalar kapsamında renk ve KOİ giderim parametreleri ile incelenmiştir. Çalışmada kullanılan zeytin karasuyu Mersin ili içerisinde zeytinyağı üretimi yapan bir tesisten alınmıştır. Ham atıksuya uygulanan Kimyasal Fenton oksidasyon işlemi sonunda istenen renk ve KOİ giderimi için optimum pH, H2O2, FeSO4 miktarları belirlenmiştir. KOİ ve renk giderimleri araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre Kimyasal Fenton oksidasyon metodu için optimum şartlar pH=3.5, 30 mL/L H2O2 konsantrasyonu, 14.5 g/L demir iyonu konsantrasyonu, 90 dakika reaksiyon süresi olarak belirlenmiştir. Renk giderim verimi %52.9 ve KOİ giderim verimi %82.5 olarak bulunmuştur. Ultrases Fenton metodu için ise 20 kHZ ultrasonik frekans altında, optimum pH=3.5 de 7.5 mL/L H2O2 konsantrasyonu, 14.5 g/L demir iyonu konsantrasyonu, 20 dakika reaksiyon süresi olarak belirlenmiştir. Renk giderim verimi %70.6. ve KOİ giderim verimi %91.3 olarak bulunmuştur. Zeytin karasuyunda renk ve KOİ giderimi için Ultrases Fenton oksidasyon metodlarından elde edilen verimler kıyaslanmıştır. Sonuç olarak Ultrases Fenton prosesi yöntemi ile en iyi giderim verimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, treatment of olive mill wastewater by Ultrasonic Fenton oxidation method was investigated under the laboratory conditions. According to experimental results, the colour and the COD removal parameters were investigated. The olive oil wastewater used in this study was provided from a plant producing olive oil in Mersin. The experimental parametres such as pH, H2O2, FeSO4 amounts for the Fenton process were determined. The degree of treatment is determined with respect to removal of color and COD in the overflow. The optimum conditions were found as pH 3.5, 30 mL/L H2O2 concentration, 14.5 g/L ferrous ions concentration, and 90 min. of reaction time for Chemical Fenton process. The COD and color removal efficiency was found as %52.9 and %82.5, respectively. The optimum conditions were found as pH 3.5, 7.5 mL/L H2O2 concentration, 14.5 g/L ferrous ions concentration, and 20 min. of reaction time for Ultrasound Fenton process under 20 kHz ultrasonic irradiation. The degree of removal of COD and color was improved and was found as %70.6 and %91.3, respectively. The Chemical Fenton oxidation process was compared to Ultrasound Fenton oxidation process for the color and COD removal of the olive mill containing wastewater was used in the experimental studies. As a result, the method of Ultrasound Fenton process goes the best efficiency is achieved.