Zeytin karasuyunda bulunan bazı toksik bileşiklerin ön kireç çöktürme ve katalitik ozonlama ile parçalanmaları
Degradation of some toxic compounds from olive mill waste water by lime pretreatment and catalytic ozonation
  1. Tez No: 270582
  2. Yazar: ORKİDE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çoğu Akdeniz ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de zeytinyağı üretimi sonrasında açığa çıkan katı atık ve atıksu yüzyıllardan beri önemli bir kirlilik kaynağı olmuştur. Bu çalışmada, zeytin karasuyunun askıda katı madde miktarını (AKM) ve kirletici etkisini azaltmak için ön kireç çöktürme işlemi uygulanmıştır. Zeytinyağı üretimi sırasında çevreye atık olarak verilen zeytin çekirdeği aktif kömür haline getirilerek özgün bir katalizör elde edilmiştir. Zeytin karasuyunda bulunan bazı fenolik bileşiklerin katalitik ozonlama ile parçalanmasında aktif karbon haline getirilen zeytin çekirdeğinin katalizör olarak kullanılması araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda KOİ değerinde yaklaşık 10 kez, TOK değerinde 80 kez ve toplam fenol içeriğinde 67 kez iyileştirme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Olive Stone and olive mill wastewater generated by the olive oil extracting industry were major pollutants not only Turkey but also other Mediterranean countries for thousands of years. In the present study, it was aimed to investigate the potential uses of the whole olive stone as catalyst and reduce the pollution level of olive mill wastewater to discharge standards. Lime pretreatment was used to reduce of suspended solids of olive mill waste water. A novel activated carbon prepared from olive stone, an agricultural solid by-product was used as catalyst for degradation of some phenolic componds from olive mill waste water. In this study, comparing with initial values of COD, TOC and total phenol content of olive mill wastewater 10, 80 and 67 times improvement has been achieved, respectively.