Toksik civa iyonlarının tespiti için rutenyum boyaları ile işlevselleştirilmiş nanoyüzeyli renk sensörlerinin geliştirilmesi
Development of ruthenium dye functionalized nanosurfaces for colorimetric detection of toxic mercury ions
- Tez No: 474399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜKAN GENÇ, DOÇ. DR. KASIM OCAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde endüstrinin de gelişmesine paralel olarak ağır metal kirliliği artmaktadır. Bu ağır metaller arasında yer alan civa (Hg) metal iyonlarının, kadmiyum (Cd), kurşun (Pb), arsenik (As), nikel (Ni) metal iyonlarına kıyasla daha toksik olduğu bilinmektedir. Civanın her türlü formu, çok düşük konsantrasyonlarda bile çevre ve insan sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Atomik absorbsiyon spektroskopisi, X-ray, kromatografi gibi gelişmiş cihazların civayı yüksek seçicilik ve hassasiyetle tespit edebildiği ancak ekonomik açıdan elverişli olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle, ekonomik açıdan avantajlı olan kemosensör platformlar hızlı ve duyarlı cevap oluşturabilen analitik metodların geliştirilmesi açısından önemlidir.. Bu yüksek lisans tezinde, fonksiyonel grupları civa iyonlarına afinite gösterecek şekilde tasarlanmış rutenyum kompleksleri geliştirilmiş ve kimyasal ayapı ile afinite arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu boyaların kolay bulunabilir başlangıç malzemesi olan kağıt tabanlı platformlara ve yüksek stabiliteye sahip titanyumdioksit mezoporoz nanoyüzeylere emdirilmesiyle civaya duyarlı renk değişimine bağlı test sistemleri geliştirilmiştir. Bu ucuz ve yüksek seçicilik gösteren test platformları, endüstriyel atıklar, içme suları ve deniz mahsullerinin yapısında biriken civa iyonlarını yüksek seçicilik ve hassasiyetle tespit edebilen kolorimetrik renk sensörleri olarak, özellikle daha pahalı olan analitik sistemlere geçmeden önce yerinde ve hızlı“Var/Yok”analizinin yapılabilmesi için tasarlanmıştır. Bu sensörlerde kullanılan materyallerin XRD, SEM, FT-IR vb. yöntemlerle karakterizasyonları yapılmıştır. Tespitin gerçekleştirilmesi için herhangi bir cihaza gerek duyulmadığı gibi, renk değişimi gözle tespit edilmiş ayrıca basit bir akıllı telefon uygulaması ile de red-green-blue (RGB) renk kodları veya Hue (renk tonu) değerilerindeki farklılıklar takip edilerek, civa iyonlarının anında, ucuz ve uzmanlık gerektirmeksinin yerinde tespiti için avantaj sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, an altered heavy metal pollution have been observed in parallel to the industrial developments. It has been widely known that mercury (Hg) metal ions are more toxic than cadmium (Cd), lead (Pb), arsenic (As), nickel (Ni) metal ions. Any form of mercury is a major threat to the environment and human health, even at very low concentrations. High-Tech devices such as atomic absorption spectroscopy, X-ray, and chromatography are such analitic methods often used in the detectiomn of trace amounts of mercury ions with high selectivity and sensitivity. However, these methods are not economic nor cheap by means of screening thousands of sample at ones. For this reason, development of chemosensor platforms that are economically advantageous is important. In this thesis, ruthenium complexes with functional groups designed to show high affinity to mercury ions have been designed and evaluated by means of the relation between the chemical structure and affinity. The colorimetric sensors with high sensitivity and selectivity to mercury ions for their further use in the analysis of industrial wastes, drinking water and seafoods were created by impregnating these ruthenium complexes onto easy-to-find paper-based platforms and highly stabile titanium dioxide mesoporous nanosurface. These sensors are characterized by NMR, XRD, SEM, FT-IR. The designed system could be used without the need of an analytical device while it is possible to get a“yes/no”response by naked eye confirmed by a color change. In addition, a simple smart phone application also supports red-green-blue (RGB) numerical values with Hue value which provides advantages for instant, on-site and inexpensive detection of mercury ions anytime, anymwhere by anyone.