Mersin ili kıyılarında yayılış gösteren Ulva linza'da metal birikimi ve yağ üretiminin mevsimsel değişiminin araştırılması
Investigation of the seasonal change of heavy metal and oil accumulation in ulva linza in Mersin coastal area
  1. Tez No: 474400
  2. Yazar: NAHİT SONER BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Deniz Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Marine Science, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Mersin ili kıyılarında belirlenen dört istasyonda toplanan Ulva linza türü makroalgde biriken bazı ağır metallerin konsantrasyonuna ve yağ birikimi incelenmiştir. Ulva linza örneklerinde Demir(Fe), Bakır(Cu), Kadmiyum(Cd), Kurşun(Pb), Çinko(Zn) ağır metal konsantrasyonlarının ölçümü ICP-MS ile, yağ derişimi ise sokslet ekstraksiyonuyla ölçülmüştür. U.linza'da yapılan incelemeler sonucu Fe > Zn > Pb > Cu > Cd şeklinde ağır metal derişimleri sıralanmış, yağ analizleri sonuçlarında ise Taşkıran istasyonu için kütlece % 0,12-0,42 ve Karaduvar istasyonu için % 0,14-0,57 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, concentration of some heavy metals accumulated on Ulva linza and oil accumulation in the macroalgae collected from four stations in the coast of Mersin province were investigated. Heavy metal concentrations, Iron (Fe), Copper (Cu), Cadmium (Cd), Lead (Pb), Zinc (Zn) were measured by ICP-MS and oil concentrations of samples were measured by soxhlet extraction. Mean results of heavy metal analyses in U.linza are arranged as: Fe > Zn > Pb > Cu > Cd , oil extraction results by mass it was found as 0,12-0,42 % for Taşkıran station and 0,14-0,57 % for Karaduvar station.