Automated visual inspection of ''3-D surfaces based on superquadric surfaces
Süperkaresel yüzeylerin endüstriyel nitelik denetiminde kullanımı
- Tez No: 47440
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL BOZMA, PROF.DR. BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, endüstriyel nesnelerin yüzeylerinin nitelik denetiminde süperkaresel yüzeylerin kullanımının incelenmesidir. Bu yüzeyler kullanarak elde edilen model yüzeyleri ile üretimdeki nesne yüzeylerinin parametrelerinin birbirlerine uygunlukları kalite değerlendirmesini sağlamaktadır. En küçük kareler enküçültmesi incelenmiş ve dinamik sistem çözümlü bir yöntem geliştirilmiş ve başarımları istatistiksel deneylerle incelenmiştir. Üç boyutlu moment değişmezleri yüzeylerin kalite değerlendirme ölçüsü olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis aims to investigate the use of superquadrics in surface inspection tasks for quality control of manufactured parts. In this work, both the original object surface and the“to-be-inspected”object are represented by their superquadric param eters and a measure of the difference between the two parameter sets is used as a quantitative measure of inspection. We present a least squares minimization and a dy namic systems formulation of the recovery problem and investigate their performance in a series of statistical experiments. 3D moment invariants are used as evaluation measure for inspection task.