Automated visual inspection of 3-D surfaces based on deformable models
Biçimdeğiştirebilir yüzeyler yardımıyla imalatta nitelik denetimi
  1. Tez No: 47454
  2. Yazar: BURAK ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL BOZMA, PROF.DR. BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, endüstriyel nesne yüzeylerinin otomatik denetiminde biçim değiştirebilir yüzeylerin kullanımı irdelenmektedir, ideal nesne ve mamul endüstriyel nesne biçim değiştirebilir yüzeyler ile modellenmiş ve bir yüzeyin diğer yüzeye yoğrulması için gerekli olan enerji, iki yüzeyin birbirlerine uygunlukları için ölçü olarak kabul edilmiştir. Biçim değiştirmenin ölçülmesi amacıyla iki ayrı yöntem kullanılmıştır: Birinci yöntemde Hamilton prensibinden, ikinci yöntemde ise kısıtlı eniyilemeden yararlanılmıştır. Dikdörtgensel, üçgensel ve uyumlu ızgaralar kullanılarak modellenen sen tetik ve gerçek yüzeylerin başarımları karşılaştırılmıştır. Tekli erişim yönteminin çoklu erişim yöntemine genişletilmesi sonucu deneysel olarak zaman başarımının arttığı gösterilmiş ve bileşik bir yöntem verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis presents our preliminary results in exploring the extent to which deformable surfaces can be used in the machine- vision based automated inspection of manufactured parts. In this work, both the original model and the manufactured object surfaces are modelled with deformable surfaces and the amount of energy required to deform one surface to the other is used as a measure of the fit of the two surfaces. Two different measures of deformation is used: The first of them is based on Hamilton's Principle and the second is based on constrained optimization. The performance of the surfaces, that are modelled by rectangular and triangular grids and by adaptive meshes are studied for synthetic and real data surfaces. We show that an extension of single-objective formulation to multi-objectives experimentally yields better time performance in the case of spatially restricted defects and presents an integrated approach.