NiO ve ZnO bazlı nanomalzemeler ile boyarmadde adsorpsiyonu: cevap yüzey yöntemi, denge, kinetik ve termodinamik analiz yaklaşımı
Telon blue aglf and reacti̇ve black 5 adsorpti̇on by NiO-based and ZnO-based nanomateri̇als: response surface method, equi̇li̇bri̇um, ki̇neti̇c and thermodynami̇c approach
- Tez No: 474401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde kullanılan ve çevre için önemli kirlilik nedeni olan boyarmaddelerden Telon Blue AGLF ve Reactive Black 5'in NiO ve ZnO nanopartiküllerine adsorpsiyonu kesikli sistemde incelenmiştir. Telon Blue AGLF'nin NiO veZnO malzemesine adsorpsiyonunda optimum ortam koşulları; başlangıç pH'ı 2.0, sıcaklık 30oC, başlangıç boyarmadde derişimi 100 mg/L ve adsorbent derişimi 1 g/L olarak belirlenmiştir. Reactive Black 5'in NiO malzemesine adsorpsiyonunda ise optimum ortam koşulları; başlangıç pH'ı 2.0, sıcaklık 40oC, başlangıç boyarmadde derişimi 100 mg/L ve adsorbent derişimi 1 g/L olarak belirlenmiştir. Telon Blue AGLF ve Reactive Black 5'in NiO ve ZnO malzemesine adsorpsiyonunda dengenin modellenmesi amacıyla deneysel verilere Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri uygulanmış; adsorpsiyonlara ait denge verilerinin en iyi Langmuir izoterm modeli ile temsil edileceği sonucuna varılmıştır. Telon Blue AGLF ve Reactive Black 5'in NiO ve ZnO'ya adsorpsiyonu prosesleri reaksiyon kinetiği açısından incelendiğinde yalancı ikinci derece kinetik modele daha iyi uyum gösterdiği saptanmıştır. Telon Blue AGLF' nin ZnO'ya ve Reactive Black 5'in NiO'ya adsorpsiyonunda farklı sıcaklıklardaki veriler değerlendirilerek; ΔH, ΔG ve ΔS gibi termodinamik parametreler belirlenmiştir. Telon Blue AGLF' nin ZnO'ya ve Reactive Black 5'in NiO'ya adsorpsiyonun ekzotermik (ΔH0, ΔG0), sistemler olduğu sonucuna varılmıştır. Telon Blue AGLF ve Reactive Black 5'in NiO ve ZnO'ya adsorpsiyonunda kullanılan adsorbentlerin adsorpsiyon öncesi ve sonrası karakterizasyonu için SEM, FT–IR ve XRD analizleri yapılmış ve bulgular karşılaştırılmıştır. Önemli adsorpsiyon parametreleri olan pH, sıcaklık, başlangıç boyarmaddederişimi ve adsorbent derişiminin boya % giderimine etkilerini incelemek üzere Cevap Yüzey Yöntemi (RSM) kullanılmıştır. Cevaplar ve proses değişkenleri arasındaki etkileşimi elde etmek ve verileri incelemek üzere ANOVA analizi kullanılmıştır. Giderim yüzdelerinin tahmin edilmesi için ikinci dereceden regresyon modelleri, Design Expert 9.0.6 yazılım programı kullanılarak geliştirilmiştir. Klasik yöntemle elde edilen optimum adsorpsiyon parametreleri RSM Yöntemi ile bulunan optimum parametreler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of Telon Blue AGLF and Reactive Black 5which were mainly useddyestuffs in textile industry and the major cause of pollution for the environment was investigated onto NiO and ZnO nanoparticles in a batch mode. The optimumadsorption conditions forTelon Blue AGLF adsorption onto NiO and ZnO nanoparticles were determined as initial pH 2.0, temperature 30oC, 100 mg/L initial dye concentration and 1 g/L adsorbent concentration. The optimumadsorption conditions for Reactive Black 5 adsorption onto NiO was determined initial pH as 2.0 and 6.0, temperature 40oC, initial dye concentration 100 g/L and 1 g/L as adsorbent concentration. Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm models were applied to adsorption data in order to characterize the equilibrium, it was concluded that the experimental data of Telon Blue AGLF and Reactive Black 5 adsorption onto NiO and ZnO were best represented with Langmuir isotherm model. Then, it was determined that the processes of Telon Blue AGLF and Reactive Black 5 adsorption onto NiO and ZnO well fitted to the pseudo second order kinetic model. The thermodynamic parameters such as ΔH, ΔS and ΔG were determined by evaluating the adsorption data at different temperatures for Telon Blue AGLF and Reactive Black 5 adsorption onto ZnO and NiO. It was concluded that Telon Blue AGLF adsorption onto ZnO and Reactive Black 5 adsorption onto NiO processes were exothermic (ΔH0, ΔH>0, ΔG