Subkritik su oksidasyonu ve ultrasonik yöntem ile maxılon Blue GRL boyasının gideriminin incelenmesi
Degradati̇on of maxilon Blue GRL dye using subcri̇ti̇cal water and ultrasonic assisted oxidation methods
- Tez No: 474402
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tekstil endüstrisi son yıllarda dünyada ve ülkemizde önemli ilerleme kaydetmiştir. Bu durum olumlu sonuçlar kadar bazı olumsuz sonuçlar da meydana getirmiştir. Özellikle fabrikaların atık sularında bulunan tekstil boyalarının giderimi tekstil endüstrisinde problem oluşturmaktadır. Bu boyaların giderimi için farklı fiziksel ve kimyasal yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada ultrasonik yöntem ve bir ileri oksidasyon prosesi olan subkritik su oksidasyonu yöntemleri kullanılarak Maxilon Blue GRL boyasının giderimi incelenmiştir. Subkritik su oksidasyonu yönteminde [Oksidant]/[Boya] derişim oranı 10, 15 ve 20 kat olacak şekilde H2O2 eklenmiş, ve bu deneyler 100˚C, 150˚C ve 200˚C sıcaklıklarda, farklı uygulama sürelerinde yapılmıştır. Deneylerin optimizasyonunu sağlamak amacıyla cevap yüzey metodu kullanılmıştır. Ultrasonik yöntemde ise [Oksidant]/[Boya] derişimi 10 kat ve 20 kat olacak şekilde H2O2 ve K2S2O8 oksidantları eklenmiş ve bu deneyler boyunca sıcaklık 60˚C'de sabit tutulmuştur. [Katalizör]/[Oksidant] derişim oranları 0,05 olacak miktarlarda FeSO4, CuSO4 ve TiO2 katalizör olarak kullanılarak deneyler yapılmıştır. En uygun şartlar belirlendiğinde ultrasonik yöntem kullanıldığında %24,85 giderim; subkritik su oksidasyonu yöntemi kullanıldığında ise %89,44 oranında giderim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile industry has made an important headway in the past years in our country and in the world. This situationcreated some negative results as much as positiveresults. Especially the removal of textile dye in the waste water of factories is a problem in the textile industry. For the removal of these dyes, there have been some different physical and chemical methods used. In this study, an ultrasonic method and subcritical water oxidation methods that is one step forward of oxidation poses have been used in order to analyze Maxilon Blue GRL dye removal. At the subcritical water oxidation method [Oxidant]/[Dye] H2O2 was added to make the molality 10, 15 and 20 times more, and these experiments have been made in different application periods in 100˚C, 150˚C and 200˚C degrees. To be able to ensure the optimization of the tests, the answer was used in surface method. In the ultrasonic method, oxides of H2O2 and K2S2O8 were added as [Oxidant]/[Dye] removal 10 times and 20 times, respectively, and the temperature was kept constant at 60˚C during these experiments. Removal of [Catalyst]/[Oxidant] were tested as FeSO4, CuSO4 and TiO2 catalysts in quantities of 0.05. When the optimal conditions are determined, 24.85% is removed when ultrasonic method is used; And 89.44% when subcritical water oxidation method was used.