Metrik değerli dizilerin ağırlıklı istatistiksel yakınsaklığı
The weighted statistical convergence of metric valued sequences
- Tez No: 474404
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada koşulunu sağlayan ağırlık fonksiyonu yardımıyla ağırlıklı doğal yoğunluk tanımı ele alınacak ve ağırlıklı istatistiksel yakınsaklık kavramı ile -istatistiksel yakınsaklık kavramı karşılaştırılarak iki kavram arasındaki ilişki incelenecektir. İki farklı metrik uzayda oluşturulmuş ağırlıklı istatistiksel yakınsaklık kavramları arasındaki kapsamalar ve iki farklı -ağırlık fonksiyonu ile oluşturulmuş ağırlıklı istatistiksel yakınsaklık arasındaki kapsamalar incelenerek bu kapsamalar için gereken koşullar ortaya konacaktır. Ayrıca ağırlıklı istatistiksel sınırlılık tanımı verilerek metrik uzaylardaki sınırlılık kavramı ile olan ilişkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider function where . By using weight function, we consider weighted statistical density. We study the interplay between weighted statistical convergence and -statistical convergence. The inclusion between two different weight statistical convergence notions that are on two distinct metric spaces and the inclusion between two different weight statistical convergence notions that are obtained with two different -weight functions are investigated and the sufficient conditions for these inclusions are also studied. Besides, we give the weight statistical boundedness definition and we study the relationship between weight statistical boundedness notion and the boundedness in metric space notion.