Eski Türk Kam Kostümlerinde mistik imgeler
Mystic images in old Turkish Cam Costumes
  1. Tez No: 474438
  2. Yazar: ELİF GÜZEL ÖZPARLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Crafts, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Eski Türkler, şaman kelimesi yerine“kam”kelimesini kullanmaktadırlar. Pek çok imgesel motifin, çeşitli hayvanların derilerinin, tırnaklarının ve kamın kendisine özgü tasarlanan kostümleri kullanmaktadırlar. Eski Türk Kam kostümünün üzerinde mitolojinin, tarihin, dinin, felsefenin, kozmo lojinin, astrolojinin özünü bulmanın mümkün olduğu bilinmektedir. Kam kostümünün yanında bazı kozmik imgeleri ve izlenecek meta-psişik yolları da açığa vurmasından dolayı önem arz etmektedir. Kam kostümünün üzerinde bulunan aksesuar parçalarına baktığı- mızda, ilk olarak kamın kostümden güç alışı, kutsal saydığı değerler, aksesuarların taşıdığı mistik değerler dikkat çekmektedir. Kam kendini bir kuş gibi özgür, bir ayı gibi güçlü, bir at gibi hırçın hissettiğin de, onun hissettiklerini anlarız çünkü bize bunu ruh hali ile, dansı ile çok güzel tasvir etmektedir. Aksesuarların ve nesnelerin, Kam'ın dünya görüşünü ve büyüsel simgesini mistik bir kişiliği yansıtarak, koruyucusu olarak görev aldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Old Turks use the word 'kam' instead of 'shaman'.It is possible to find the essence of the myt- hology history , religion , philosophy and cosmology on the kam's costumes. Old The kam's costumes become more of an issue due to revealing some cosmıc images and meta-psyhc hic route.Having been examined the accessory parts ,the high points are being braced up costume , being hallowed the worths and the mystic worth of accessories .When the kam felt himself as free as a bird , as srong as a bear ,as peevish as a horse , it can be understood.Just because , kam figures that per the mood and the dance. Accessories and objects are thought to have served as a guardian, reflecting the mystical personality of Kam's wordview and magical symbolism.