Süper lig futbol takım taraftarlarının takımlarına yönelik psikolojik bağlılık düzeyleri ile fanatizm düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between levels of psychological commitment to the team and fanaticism levels of the süper league soccer team supporters
  1. Tez No: 474514
  2. Yazar: AHMET YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada“Süper Lig Futbol Takım Taraftarlarının Takımlarına Yönelik Psikolojik Bağlılık Düzeyleri İle Fanatizm Düzeyleri Arasındaki İlişkinin incelenmesi”amaçlanmıştır. Araştırmada tarama modeli ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Toplam 942 kişi araştırmada yer almış ve bunlardan 707si (%75) erkek, 235i (%24,9) ise kadın katılımcılardan oluşmuştur. Araştırmada Takıma Psikolojik Bağlılık (TPBÖ) ve Futbol Taraftarı Fanatik Olma Ölçeği (FTFOÖ) olmak üzere 2 ölçek kullanışmış, ölçeklerin araştırmada kullanılabiliğinin test edilmesi amacıyla ölçeklere faktör analizi ve güvenirlik analizleri uygulanmıştır. TPBÖ için takım değişikliğine direnç, takıma duyulan sadakat ve sadakati sorgulama olmak üzere 3 faktör ve bu faktörlerin toplam varyansa %53,980 oranında katkısı tespit edilmiş ve ölçeğin iç tutarlılığı Cronbach's Alpha: 0.751, Spearman-Brown Korelasyonu: 0.705 ve Guttman Split Half Korelasyonu ise 0.785 olarak bulunmuştur. FTFOÖ için şiddete yönelik düşünce ve eylem eğilimi ve kurumsal aidiyet olmak üzere 2 faktör ve bu faktörlerin toplam varyansa %56,702 oranında katkısı tespit edilmiş ve ölçeğin iç tutarlılığı Cronbach's Alpha: 0.771, Spearman-Brown Korelasyonu: 0.733 ve Guttman Split Half Korelasyonu ise 0.756 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to“Invastigate of the Relationship Between the Levels of Psychological Commitment and Levels of Fanaticism Super League Football Teams Fans to Their Teams.”Totally 942 people participated in the research, which 707 of them are male participants (%75.1) and 235 female participants (% 24.1). In the study two scales were used: Psychological Commitment to Team and Being Football Fanaticism. In order to test the functionality of the scales in the research, it is factor and reliability analysis on them. For psychological commitment it is used the following three factors: The resistance trying to change the team, the loyalty to the team and the questioning this loyalty. And it is seen that these factors affect the variant %53.980 totally and the internal validity of the scale for Cronbach Alpha test 0.751, Spearman-Brown Correlation 0.733 and Guttman Spilit Half Correlation 0.756.