Süt inekleri rasyonlarına mısır silajı yerine farklı düzeyde katılan patates posası silajının süt verimi, bileşenleri ve rumen uçucu yağ asitleri üzerine etkileri
The substitution of corn silage with potato pulp silage at differing level in dairy cows on milk yield, composition and rumen volatile fatty acids
- Tez No: 474517
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARSLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada patates posasının farklı yem maddeleriyle (saman, yonca ve buğday kepeği) silolayarak silaj kalitelerini belirleme ve bu katkılardan bir kısmiyle hazırlanan patates posası silajının süt ineklerinde değişen oranlarda mısır silajı yerine kullanımının performans ve bazı rumen parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu çalışma iki aşamadan oluşmuştur. İlk aşama silaj kalitesinin belirlenmesi, ikinci aşama ise süt ineklerine yedirme denemesidir. İlk aşamada, farklı katkılarla beş farklı patates posası silajı oluşturulmuştur. Bu amaçla; 7600 gr patates posası+200 gr (KM'de %2.5 ) buğday kepeği+200 gr (%2.5) arpa samanı ile (kepek+saman+patates posası=KSP), 7600 gr patates posası+200 gr (%2.5) buğday kepeği+200 gr (%2.5) yonca kuru otu ile (kepek+yonca+patates posası=KYP), 7600 gr patates posası+400 gr (%5) yonca kuru otu ile (yonca+patates posası=YP), 7600 gr patates posası+400 gr (%5) buğday kepeği ile (kepek+patates posası=KP), 7600 gr patates posası+400 gr (%5) arpa samanı ile (saman+patates posası=SP) olarak 4 tekerrürlü olacak şekilde kavanozlar hazırlanmıştır. Bu silajlarla birlikte yedirme denemesi için hazırlanan patates posası silajı ve mısır silajının besin madde içerikleri, fermentasyon parametreleri, in situ KM ve OM yıkılımlarıyla, in vitro sindirim ve enerji değerleri belirlenmiştir. İkinci aşamada hazırlanan patates posası silajı mısır silajı yerine %0, 15, 30 ve 45 oranlarda ikame edilerek 12 adet süt ineğine iki periyotta yedirilmiştir. İneklerin besin madde tüketimi, süt verimi, sütün bileşenleri, rumen fermentasyon parametreleri belirlenmiştir. KM oranları açısından kepek içeren patates posası silajlarının yalnız saman veya yonca ile hazırlanan patates posası silajlarının KM oranlarından daha yüksek KM'ye sahip olduğu görülmüş (P0.05). Yüzde beş katkılı patates posası silajlarında en yüksek laktik asit (4,813) kepek katkılı silajda bulunurken (p0.05). Mısır silajının in situ yıkılım, in vitro OM sindirimi ve enerji değerlerinin önemli derecede patates posası silajlarından düşük olduğu görülmektedir (P0.05). Yalnızca günlük NDF tüketimi %45 patates posası silajı tüketen grupta farklı olma eğilimi göstermiştir (P=0.07). En yüksek günlük KM tüketimi 21.28 kg ile %15 PPS tüketen grup olurken en düşük KM tüketimi ise 18.44 kg ile %45 PPS tüketen grupta görülmüştür. Mısır silajı yerine patates posası silajı ikamesinin ne günlük süt verimi ne de süt bileşenleri üzerine istatistiksel olarak önemli bir etkisi görülmemiştir (P>0.05). Hayvanların günlük süt verimi sırasıyla; 21.95, 22.05, 21.95 ve 21.92 kg/gün olarak tespit edilmiştir. Yemleme sonrası her iki saatte bir alınan rumen sıvısı pH değerlerinin 6. saat dışında, amonyak azotu ise tüm saatlerde, gruplar arasında benzerlik gösterdiği görülmüştür (P>0.05). Çalışmamızda farklı saatlerde alınan rumen sıvısında yapılan analizlerde toplam UYA; 50.56 – 75.13 mg/dL aralığında, asetik asit; 52.74 – 64.12 mg/dL aralığında, propiyonik asit; 18.64 – 32.01 mg/dL aralığında, bütirik asit; 10.7 – 20.72 mg/dL aralığında tespit edilmiştir. Sonuç olarak farklı katkılarla hazırlanan patates posası silajının iyi fermentasyon özelliği gösterdiği ve saman katılarak hazırlanan patates posası silajının dahi oldukça yüksek sindirilebilirliğe sahip olduğu görülmüştür. Patates posası silajı tüketen ineklerin KM tüketimleri mısır silajı tüketen gruba oranla yaklaşık 1.58 kg/gün düşük olmasına rağmen süt veriminde herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. Mısır silajı yerine patates posası silajı tüketilmesi ineklerin rumen fermentasyon parametrelerinde herhangi bir değişikliğe neden olmamıştır. Dolayısıyla, patates posasına %5 düzeylerinde bir emici katkısı ile iyi bir silaj elde edilebileceği, süt ineklerinde mısır silajının %45'ine kadar rahatlıkla patates posası silajı ile ikame edilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the silage quality and potato pulp additive, substutied with corn silage to dairy cattle performance and some rumen parameters of potato pulp silage ensiled with different feed stuffs (barley straw, alfalfa hay, wheat bran). The study was conducted in two phases. The first step consisted of determining silage quality, the second step was feeding of dairy cattle. The first step, five potato pulp silages with different additives were prepared. For this purpose, 7600 g potato pulp+200 g (2.5%) wheat bran + 200 g (2.5%) barley straw (WBSP), 7600 g potato pulp+200 g (2.5%) wheat bran + 200 g (2.5%) alfalfa hay (WBAP), 7600 g potato pulp+400 g(5%) alfalfa hay (AP), 7600 g potato pulp+400 g (5%) wheat bran (WBP), 7600 g potato pulp+400 g (5%) barley straw (SP) were ensiled into 2-L jars with 4 replicates. Nutrient contents, fermentation parameters, in situ DM and OM degredabilities, in vitro digestibility and energy contents of 5 potato pulp silages prepared for first phase, one potato pulp silage prepared for feeding trail and corn silage were determined. Potato pulp silage prepared for second trail were substituted with corn silage at 0%, 15%, 30% and 45% and fed to 12 dairy cattle within two lactation periods. Nutrient intake, milk yield, milk components, rumen fermentation parameters of cattle were determined. In regards to DM content of silages, potato pulp silage prepared with wheat bran has higher DM compared with potato pulp silage prepared with only straw and alfalfa (P0.05). While the highest lactic acid were observed at wheat bran silage (4.813), acetic acids were similar among all pulp silages with the %5 additives (P>0.05). In situ degradability, in vitro organic matter digestibility and energy values were significant lower in corn silage compared with potato pulp silages (P0.05). There was an only tendency in daily NDF consumption of cattle fed 45% potato pulp silage group at (P=0.07). The highest consumption of dry matter was 21.28 kg/day in the cattle fed 15% potato pulp silage; the lowest DM consumption was 18.44 kg/day in the cattle fed 45% potato pulp silage group. Substuting potato pulp silage with corn silage affected neither milk yield nor milk components (P>0.05). Milk yields were 21.95, 22.05, 21.95 and 21.92 kg/day, respectively. Ruminal pH,except the 6th hour, ruminal ammonia-N at rumen fluid collected at every 2 hours post-feeding were similar at all hours in all of the groups (P>0.05). Total volatile fatty acid, acetic acid, propionic acid, and butyric acid were in the rage of 50.56 – 75.13, 52.74 – 64.12, 18.64 – 32.01, and 10.7 – 20.72, respectively in analysis carried out on rumen fluid collected at different hours in the experiment. It is concluded that; potato pulp silage prepared with different additive has a good fermentation quality and also potato pulp silage prepared with even barley straw has very high digestibility. Although cattle fed potato pulp silage had 1.58 kg/day lower dry matter consumption than cattle fed corn silage, there no differences at milk yield. Substution of corn silage with potato pulp silage didn't cause any changes at the rumen fermentation parameters in dairy cattle. Therefore, high quality silage can be obtained with 5% absorbent additive and can be substudied to corn silage up to %45 in dairy cattle.