Farklı takım sporlarında olan sporcuların imgeleme biçimlerinin incelenmesi
Examination of imagination format of athletes in different team sport
- Tez No: 474518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sporcunun performansını arttırması fiziksel becerilerin yanında bir takım psikolojik ve zihinsel becerilere bağlıdır. İmgeleme yeteneği performansı arttırmada ve müsabakalara hazır olma konusunda en önemli becerilerden biri sayılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, 2016-2017 sezonunda takım sporu olarak futbol, voleybol, basketbol, hentbol ve buz hokeyi branşındaki sporcuların imgelemenin hangi türünü kullandıklarını; aralarında yaş, cinsiyet ve spor yapma süresine göre fark olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklem grubunu 5 spor branşından 16-30 yaş arası 276 erkek 265 kadın toplam 541 (n:541) sporcu oluşturmuştur. Çalışmada, Sporda imgeleme Envanteri-SİE (Sport Imagery Questionnaire-SIQ) kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 20 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing the performance of the athlete depends on a number of psychological and mental skills beside physical skills. Imagery ability is considered as one of the most important skills in increasing performance and getting ready for competitions. The purpose of this research is to determine what type of imagery is used by the athletes in football, volleyball, basketball, handball and ice hockey branches as team sports in the 2016-2017 season; and whether there is any difference between them according to age, sex, and duration of sport. The sample group of the research consists of a total of 541 (n: 541) athletes of 276 men and 265 women aged between 16 and 30 from 5 branches. In the study, Sport Imagery Questionnaire-SIQ) has been used. In the analysis of the data, SPSS 20 package program has been used.