Kanal tedavisi yenilenen dişlerin iki yıllık takip ve başarı değerlendirmesi
Evaluation the success of retreated root canals with a follow-up to 2 years
  1. Tez No: 474522
  2. Yazar: EMRAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM GÖKÇEN YİĞİT ÖZER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalış mamızın amacı geriye dönük olarak Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda kök kanal tedavisi yenilenmesi tamamlanmış diş lerin klinik ve radyografik baş arısını iki yıllık takip ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Endodonti Anabilim Dalı'na başvuran 18 yaşından büyük, 2013-2015 yılları arasında kök kanal tedavisi öğretim üyeleri tarafından tamamlanan, 110 hasta 24 ay takip sonrasında değerlendirildi. Çalışmamızda hasta tedavi bilgileri; uzmanlık öğrencisi tarafından çalışma grubundaki hastalar için özel olarak hazırlanmış anamnez formuna kaydedilmiştir. Klinik muayenesinde spontan ağrı, perküsyonda hassasiyet ve fistül varlığı kontrol edilen dişlerin kemik densitesindeki değişim ve periapikal doku iyileşmesi dijital periapikal filme göre PAI skoru kullanılarak yapıldı. Asemptomatik dişlerde skorun azalarak PAI skoru 1 ve 2 değerlerini alan olgular başarılı, skoru artarak PAI 3 ve üzerindeki değere sahip olgular başarısız olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda yaş, cinsiyet, diş tipi, koroner restorasyon durumu, periapikal lezyon varlığı, izleme süresi ve kanal dolgusunun seviyesinin kanal tedavisinin başarısı üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the clinical and radiographic success rate of the retreatments and 2 years follow-up performed in Adnan Menderes University, Faculty of Dentistry, Department of Endodontics. Material and methods: 110 patients older than 18 years old were evaluated during the study and, of 110 teeth were treated between 2013-2015 by the instructors, recalls for 24 months after retreatment were completed. Patient data was gathered from clinical file of the department and they were informed. Dental data about time of retreatment was provided from the dijital radiograph recording system of faculty (PACS). At recalls, after reporting clinical signs as spontanoues pain, tenderness to percussion and sinus tract and periapical healing was evaluated using PAI from the dijital periapical radiograph. Asymptomatic teeth were classified as either healed if the last score was lower than the first score and PAI≤2, healing was concluded if no change was evident in bone density, and failure was scored if the last score was higher than the first and PAI≥3. Patient age, gender, type of teeth, type and the condition of coronal restoration, presence of periapical lesion, observation period and root canal filling lenght were evaluated.