Adneksiyel kitlelerin preoperatif malignite riskini belirlemede farklı klinik, ultrasonografik ve kan parametrelerinin öngörü değeri
Determining preoperative predicting value of adnexal masses combining clinical, ultrasonographic and blood parameters
  1. Tez No: 474529
  2. Yazar: ULVİYYA İSMAYILOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Adneksiyel kitle tanısı alan olgularda klinik özellik, görüntüleme ve laboratuar parametrelerinin kombine edilmesi ile preopreratif malignite riskini öngörmede yüksek güce sahip bir model oluşturmak. Yöntemler: 2010-2016 yılları arasında adneksiyel kitle nedeniyle opere edilen 636 olgunun preoperatif klinik, ultrason bulguları, tümör belirteçleri (CA 125, CA 19-9, CEA, AFP), tam kan parametreleri ile nötrofil-lenfosit oranı ve platelet-lenfosit oranları parametreleri incelenmiştir. Olgular postoperatif histopatolojik inceleme sonuçlarına göre benign (n=509) ve borderline/malign (n=127) over tümörü olarak iki gruba ayrıldı. İncelenen parametreler iki grup arasında anlamlı farklılık gösteren veriler saptanan eşik değerlerine göre kategorilere ayrıldıktan sonra lojistik regresyon analizi yapıldı ve malign kitlelerin preoperatif öngörüsünde etkili olan parametreler bulundu. Bu faktörlerin etki katsayılarına göre her bir parametreye puan verilerek bir risk olasılığı puanlaması yapıldı (ATATÜRK puanlama modeli). Bu puanlamaya göre olguların herbiri en az 1 en çok 7 puan aldılar. Bu modelin preoperatif maligniteyi öngörü performansı için sensitivite, spesifite, pozitif öngörü (prediktif) değeri (PPD), negatif öngörü (prediktif) değeri (NPD), pozitif olabilirlik oranı (Positive Likelihood Ratio, L+) ve negatif olabilirlik oranı (Negative Likelihood Ratio, L-) hesaplandı. İstatistiksel analizler SPSS ver.
Özet (Çeviri)
Purpose: Purpose of this study is to create a reliable model for predicting pre operative malignity risk of patients with adnexal mass diagnosis combining clinical symptoms, radiologic appearance and laboratory findings. Methods: Preoperative clinical symptoms, ultrasound findings, tumor markers (CA 125, CA 19-9, CA 15-3, CEA, AFP), CBC parameters with neutrophil-lymphocyte ratio and platelet-lymphocyte ratio was analyzed in 636 patients undergoing surgery with a diagnosis of adnexal mass between the dates 2010-2016. Symptoms were divided into two groups (benign (n=509) and borderline/malign (n=127) ovary tumor) according to postoperative histopathologic examination. Examined parameters were divided into categorical values which showed a significant difference between the two groups and parameters affecting the preoperative prognosis of malignant masses were found according to logistic regression analysis. A risk likelihood score (ATATÜRK score model) was performed by giving scores to each parameter of the effectors of these factors, and cases were scored (minimum 1, maximum 7) according to this model. In order to evaluate the prediction performance of preoperative malignity of this model, positive predictive value, negative predictive value, positive likelihood ratio (L+) and negative likelihood ratio (L-) were calculated. Statistical analyses were performed using SPSS (version 17.0) and p value