Fibromiyalji sendromlu obez ve normal kilolu kadın hastalarda nöropatik ağrı değerlendirmelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 474528
  2. Yazar: MELTEM YENER MANKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ARDIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve amaç: Fibromiyalji sendromu etiopatogenezi net anlaşılamamış, yaygın ağrı, uyku bozukluğu, yorgunluk ve beraberinde birçok somatik semptomun eşlik ettiği kronik bir hastalıktır. Fibromiyalji sendromunun kadınlarda daha sık görüldüğü ve obezitenin sıklıkla eşlik ettiği bilinmektedir. Nöropatik ağrı somatosensorial sistemi etkileyen bir lezyon veya disfonksiyon sonucu oluşan ağrı olarak tanımlanmıştır. Nöropatik ağrı patogenezindeki mekanizmaların fibromiyalji sendromu patogenezi ile örtüşen yanlarının olması ve tedavide benzer ilaçların etkili oluşu fibromiyalji sendromundaki ağrının nöropatik ağrı olduğu görüşünü kuvvetlendirmiştir. Obezitede varolan inflamasyon ve yağ dokudan salınan adipokinlerin obez kişilerde nöropatik ağrıyı arttırabileceği de gösterilmiştir. Bu çalışmada fibromiyalji sendromlu kadın hastalarda hem nöropatik ağrı değerlendirmelerini yapmak, hem de obezitenin nöropatik ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmamıza Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran 40 normal kilolu ve 40 obez olmak üzere toplam 80 fibromiyalji sendromlu kadın hasta dahil edildi. Hastalar ACR 1990 sınıflama ve 2010 tanı kriterlerinin her ikisini birden karşılamaktaydı. Hastalara VAS ağrı ölçeği, LANSS(Leeds Asseessment of Neuropathic Symptoms and Signs) ve DN4(Douleur Neuropathique 4 Questions) nöropatik ağrı ölçeği ve FIQ(Fibromyalgia Impact Questionnaire) yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Bulgular: İki grup arasında demografik olarak anlamlı farklılık yoktu. Toplam 80 fibromiyalji sendromlu kadın hastada LANSS skalasına göre %56,3 DN4 sklasına göre %78,7 olarak oldukça yüksek oranlarda nöropatik ağrı tespit edildi. Bakılan ölçeklerde LANSS nöropatik ağrı değerlendirmesine göre normal kilolu grupta %42,5 obez grupta %70 olmak üzere obez grupta nöropatik ağrı anlamlı olarak daha yüksek bulundu. LANSS skalasına göre ortalama değer normal kilolu grupta 11,7±5,8 obez grupta 14,7±5,8 şeklinde olup yine obez grupta anlamlı olarak daha yüksekti. FIQ yaşam kalitesi değerlendirmesinde iki grup arasında anlamlı fark görülmedi. Sonuç: Fibromiyalji sendromlu kadın hastalarda nöropatik ağrı oranları oldukça yüksek bulundu. Nöropatik ağrı oranlarının obez grupta anlamlı olarak yüksek bulunması, obez fibromiyali sendromlu kadın hastalarda nöropatik ağrı açısından daha dikkatli olunması gerekebileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Fibromyalgia syndrome is a chronic disease that the etiopathogenesis of is not clearly understood, is accompanied by widespread pain, sleep disturbance and many somatic symptoms. İt is known that fibromyalgia syndrome is more common in women and obesity is often accompanied. Neuropathic pain is defined as a pain resulting from a dysfunction or a lesion that affects the somatosensorial system. That the mechanism in the pathogenesis of neuropathic pain resemble the mechanism in the fibromyalgia syndrome, the efficacy of similar drugs in treatment, has strengthened the view that pain in fibromyalgia syndrome is neuropathic pain. Existing inflamation in obesity and adipokins released from fat tissue has also been shown to increase neuropathic pain in obese individuals. İn this study, we aimed to evaluate neuropathic pain in women with fibromyalgia syndrome and evaluate the effects of obesity on neuropathic pain, fibromyalgia symptoms and quality of life. Material and method: We included 80 female patients with fibromyalgia syndrome, 40 normal weight and 40 obese who were referred to Ankara Atatürk Training and Research Hospital Physical and Rehabilitation outpatient clinic. Patients met all of the ACR 1990 and 2010 classification criteria. VAS pain scale, LANSS and DN4 neuropathic pain scale and FIQ health quality scale were questioned to the patients. Results: There was no significant demografic difference between the two groups.in a total of 80 women with fibromyalgia syndome, neuropathic pain was detected in %56,3 according to LANSS scale and %70 according to DN4 scale. According to the LANSS neuropthic pain scale, neuropathic pain was present %42,5 in normal weight group and %70 in obese group and it was significantly higher in obese group. The mean value according to the LANSS scale was 11,7±5,8 in normal weight group and 14,7±5,8 in obese group and it was significantly higher in obese group too. FIQ quality of life scores were not significantly difference between the two groups. Conclusion: The rate of neuropathic pain was very high in female patients with fibromyalgia syndrome. The rate of neuropathic pain is significantly higher in obese group, so it is thought that more attention should be paid to neuropathic pain in female obese patients with fibromyalgia syndrome.