Paramediklerin (Ambulans ve acil bakım teknikeri) sık kullanılan ilaçlar ve girişimsel işlemler hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determinig the knowledge levels of paramedics who work on emergency health care (Emergency room and ambulance) about drugs and invasive procedures
- Tez No: 474530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu anket çalışması acil sağlık hizmetlerinde çalışan Paramediklerin (Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) sık kullanılan ilaçlar ve girişimsel işlemler hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi. Amaç: Bu anket çalışması acil sağlık hizmetlerinde çalışan Paramediklerin (Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) sık kullanılan ilaçlar ve girişimsel işlemler hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Anket sonuçları mezuniyet öncesi ve sonrası eğitimlerin gözden geçirilmesi ve yeniden yapılandırılmasının gerekliliği açısından önem arz etmektedir. Materyal Metot: Çalışmaya 2016-2017 tarihleri arasında, Ankara ili ve ilçelerinde 112 ambulansları ve acil servislerinde çalışan 324 paramedik (Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) katılmıştır. Anket formu oluşturulurken ilk bölümde demografik veriler, ikinci bölümde ise acil servislerde ve ambulanslarda sıklıkla kullanılan intravenöz ilaçların endikasyonları, kontrendikasyonları, yan etkileri, uygulama dozları, dikkat edilmesi gereken özel durumlar ve girişimsel işlemlerle ilgili hazırlanan ifadelere yer verilmiştir. Bulgular: Katılımcıların çoğunluğu 18-26 yaş grubunda, önlisans mezunu, 2- 6 yıllık meslek deneyimine sahip paramediklerden oluşmaktadır. Katılanların çoğunluğu ilaç ve ilaç uygulamaları konusunda bilgi düzeyinin yetersiz (%48,7) olduğunu düşünmektedir. Katılımcıların çoğu mezuniyet sonrası girişimsel uygulamalar ile ilgili hizmet içi eğitim almıştır (%81,3). Katılımcıların sorulan sorulara verdikleri cevaplara göre aldıkları puan en yüksek 91,53; en düşük 32,2'tür. Katılımcıların puan ortalaması 70,57'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Determinig the knowledge levels of paramedics who work on emergency health care (emergency room and ambulance) about drugs and invasive procedures. Survey results are important for reviewing and reconfiguring the education, before and after the graduation. Materials And Methods: 324 paramedics working in emergency room or ambulance in the provience of Ankara and its towns participated in the study between 2016-2017. While preparing the questionnaire form demographical data in the first section and indications, contraindications, adverse effects, application doses of intravenous drugs frequently used in emergency rooms and ambulances, and statements prepared about specific circumstances which require attention have been contained. Results: Paramedics between the ages of 18-26, graduated from Pre-license with 2-6 years of professional experience constitute most of the participants. Most of the participants thinks that their knowledge level about drugs and invasive procedures is inadequate (%48,7) most of the participants had in-service training (%81,3). The scores they achieved on their knowledge levels of drugs vary between 32,2-91,53. Average score of the all participants is 70,57. Those have had in-service training determined to be more succesfull on answering the questions. Conclusion: Paramedics working in emergency health services were found to be inadequate in some subjects especially in cardiac drugs, laringeal mask airway x and intraosseous. We think that it is necessary to increase the in-service training related to these subjects.