Mechanical behavior of a laminated composite with built- in edges subjected to transverse line loading
Karşılıklı iki kenarı ankastre tabakalı bir kompozit plakanın dikey çizgisel yük altındaki mekanik davranışı
- Tez No: 47453
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada, karşılıklı iki kenarı ankastre olan tabakalı bir kompozit plakanın dikey yükleme altında sergileyeceği gerilme dağılımı analitik olarak çözülmüştür. Yük, plaka genişliği doğrultusundaki bir simetri ekseni üzerine eşit yoğunlukta dağıtılmıştır. Analiz metodu olarak Klasik Tabakalı Plaka Teorisi kullanılmıştır. Seçilen deplasman fonksiyonları sistemin sanal (virtüel) iş ifadesi kullanılarak Ritz yaklaşık metodu ile çözülmüş; bu deplasmanlar sonucu oluşan gerilmeler hesaplanmıştır. Değişik tabaka konfigurasyonlan seçilerek, bunların plaka içindeki gerilme dağılımına etkisi incelenmiştir. Uygulanan hasar analizi ile de tabakalar arasında görülebilecek hasar şekilleri belirlenmeye çalışılmış; buna ek olarak da 0/90 komşu lif açılarına sahip, simetrik olmayan, on altı tabakalı plakalar statik yüklemeye tabi tutulmuştur. Deneysel gözlemler analiz sonuçları ile karşılaştırıldığında analiz sonuçlarının yükleme bölgesinin tam altında ve alt yüzeye yakın arayüzeylerde oluşan tabaka ayrılmalarını çoğunlukla önceden belirlediği görülmüştür. Böylelikle, tabakalı bir kompozit malzemenin düşük hızda çarpma altında göstereceği mekanik davranış modellenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An analytical study is conducted to obtain the stress distribution in a laminated composite under transverse line loading. The plate is clamped at two opposite edges, and loaded uniformly along a line of symmetry. The Classical Laminated Plate Theory is utilized for the structural analysis. After constructing the virtual work statement of the problem, the proposed displacement field is solved in the approximate sense by the Ritz method. Then the corresponding state of stress is calculated. Some typical lamination schemes are considered to investigate the variation of stress within the composite plate,and failure analysis is conducted to predict possible interlaminar damage patterns. In this context, static loading tests are performed on a nonsymmetric sixteen-ply bidirectional laminate. The observed damage patterns are then compared with the results of the failure analysis. The experimental observations reveal that the analysis method predicts delaminations along interfaces, that are close to the lower surface, quite well. In this way, we tried to model the mechanical behavior of the laminate under low-velocity impact.