Sosyal fobi ve akran baskısının ergenlerde madde kullanımına etkisi
Effect of social phobia and peer pressure on adolescents' substance use
- Tez No: 474561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Araştırma, sosyal fobi ve akran baskısının ergenlerde madde kullanımına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Van ilinde bulunan 3 lisede 09 Kasım 2015 - 04 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, çalışmanın yapıldığı liselerdeki 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Çalışmada evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Çapa Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Fobi Ölçeği (ÇESFÖ) ve Akran Baskısı Ölçeği (ABÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 21.0 for Windows programında; uygun istatistiksel analizler kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada; çalışmaya katılan öğrencilerin %40.2'sinin en az bir kez sigara, %8.5'inin alkol, %5.4'ünün ise daha önce uçucu madde kullanmayı deneyimlediği belirlenmiştir. Çalışmada kız öğrencilerin sosyal fobi puan ortalamaları (55.78±16.57) erkek öğrencilere (53.24±17.20) göre daha yüksek bulunmuştur. Okul başarı durumu kötü olan, yaşamı boyunca en az bir kez sigara kullanan, ilk kez sigarayı yakın arkadaşı ile deneyenlerin ve şu an sigara kullanmayanların sosyal fobi puan ortalamaları daha yüksektir. Alkollü içki kullanma deneyimi olmayanların ve halen alkol kullanmayanların sosyal fobi puan ortalamaları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the effect of social phobia and peer pressure on adolescents' substance use. Material and Method: This research was conducted in three high schools located in Van Province between November, 09 2015 and July, 04 2017. The population of the research was composed of the students who continued their education in 9th, 10th, 11th and 12th grades in the related high schools. It was aimed to reach all the population of this research. Introductory Information Form, Çapa Social Phobia Scale for Children and Adolescents and Peer Pressure Scale were used in data collection process. For the purpose of data analysis, convenient statistical analyses were conducted by using SPSS 21.0 for Windows program. Results: In the study, it was determined that 40.2% of participant students smoked cigarette, 8.5% of them took alcohol and 5.4% of them used volatile substance at least once. Social phobia average of girls (55.78±16.57) in this study was higher compared to boys (53.24±17.20). Social phobia point averages of students who were bad at their courses, smoked cigarette at least once in their lives, smoked cigarette due to their friends, and were currently non-smokers were found higher. Social phobia point averages of students who never took alcohol and were currently non-alcohol users were found higher.