Antalya il merkezindeki köpek barınaklarında leishmaniazis'in seroprevalansı
Seroprevalance of leishmaniasis in dog shelters in Antalya city center
- Tez No: 474568
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARACA, PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI KARAKURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Leishmaniasis, klinik ve epidemiyolojik açıdan farklılık gösteren bir hastalık kompleksidir. 88 ülkede 350 milyon insanı kapsayan bir popülasyon hastalığın etkisi altındadır.Önemli bir sağlık problemi olarak tüm dünyada ciddiyetini koruyan leishmaniasis, vektörle taşınan bir hastalıktır. Türkiye'de özellikle Ege ve Akdeniz Bölgeleri'nde endemik, diğer bölgelerinde sporadik olarak insan visseral leishmaniasis (VL) olguları gözlenmektedir. Köpeklerdeki leishmaniasis enfeksiyonu ile insanlardaki hastalık arasında ilişki olduğu saptanmış ve köpeklerin L.infantum için rezervuar oldukları kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kepez Hayvan Barınağı, Antalya Merkez Muratpaşa İlçesi Hayvan Barınağı, Antalya Merkez Konyaaltı İlçesi Hayvan Barınağı, Antalya Merkez Veteriner Hastane ve Kliniklerinden, 6 ay ve üzeri yaşlarda toplam 266 adet çeşitli ırklardan Köpek materyali olarak tam kan kullanıldı. Toplam 37 (%13.91) seropzitif olan bu köpeklerden, 22 (%17.05)'si erkek ve 15 (%10.95)'i dişi köpek seropozitif olarak saptanmıştır. Seropozitif olan erkek köpeklein 2'sinde, dişi köpeklerin ise 1'inde klinik semptom gözlenmemiştir. Klinik semptom gösteren toplam 34 adet köpekte ise; kilo kaybı, burun ucunda deri lezyonları, göz çevresinde tüy dökülmeleri, keratokonjuktivitis, anormal tırnak uzaması, tüy dökülmesi, tüylerde matlaşma ve halsizlik saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada Antalya ilinde merkez köpek barınakları ve özel hastane ile kliniklere getirilen leishmaniasis'in varlığı seropozitif olarak belirlenmiştir. Bu verilerin gelecekte insan ve köpeklerde yapılacak çalışmalarda bir referans olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Rezervuar olan semptomatik ve asemptomatik köpeklerin ve hastalığa yakalanan insanların tespiti amacıyla seroprevalans çalışmalarının ortaklaşa ve düzenli olarak yürütülmesinin gerekli olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis represents a complex of diseases with a clinical and epidemiological diversity. Approximately 350 billion people in 88 different countries are thought to be infected with Leishmania spp. Leishmaniasis remains a severe public health problem and its burden is increasing. The disease is caused by a parasite belonging to the genus Leishmania. Human visceral leishmaniasis (HVL) is endemic along the Aegean and Mediterranean coasts, while it occurs sporadically in other regions of Turkey. A relationship between canine leishmaniasis (CanL) and HVL has been detected and dogs have been found to be the reservoir of Leishmania infantum. In this study, Canin Leismaniasis was investigated in dog shelters, veterinary hospitals and clinics of three (Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa) districts of Antalya. Blood specimens of 266 dogs, which were 6 months years old and older age of 6 months, were examined and total seropositive, seropositive of male dogs and seropositive of female dogs results were detected in 37 (%13.91) dogs, 22 (%17.05) male dogs, 15 (%10,95) female dogs, respectively. There was no clinical semptoms of 2 seropositive male dogs, and 1 seropositive female dog. Weight loss, skin ulceration around the nose, periorbital allopecia, keratoconjuctivitis, onychogryphosis, allopecia, opaque of hairs and weakness were observed of the other seropositive of 34 dogs. As a result, in Antalya central dog shelters, hospitals and clinics in the presence brought leishmaniasis have been identified as seropositive. This data will be use in future studies of human and dogs. It could be used as a reference. We believe that symptomatic and asymptomatic dogs with the disease reservoir and captured people's identification is required in order seroprevalence study be undertaken jointly and regularly.