Evde beslenen diyareli köpeklerin dışkılarında norovirus genogruplarının (GI, GII ve GIV) araştırılması
Investigation of Norovirus genogroups (GI, GII & GIV) in stool of pet dogs with diarrhea
  1. Tez No: 474567
  2. Yazar: SEVİNÇ SÖKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Moleküler Tıp, Veteriner Hekimliği, Public Health, Molecular Medicine, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Burdur ilinde evde beslenen diyare semptomu gösteren farklı ırk, cinsiyet ve yaştaki 128 adet köpeğin dışkısında insan NoV GI, GII ve GIV varlığı Real-Time PCR metodu ile araştırıldı. Araştırmada, 128 adet köpek gaita örneğinin 5 (%3.91) adedinde sadece insan NoV GII bulundu. Çalışmada, insan NoV varlığı en fazla Melez ırkı, dişi ve 24 ay ve üzeri köpeklerde belirlendi. İnsan NoV GII tespit edilmiş köpeklerin pet dükkanından, sokak köpeği ve sahipli köpek yavrusu olarak elde edinildiği belirlendi. Köpeklerin barınma koşulları orta düzeyde olduğu gözlendi. Ev yemeği artıkları ve hazır kuru mama ile beslendikleri tespit edildi. Çoğunluğunun tam aşılı olduğu ve gezinti alanlarının bulunduğu görüldü. Enfekte tespit edilmiş hayvanlara bakan sahiplerinin genel olarak köpeklerle olan bakım öncesi ve sonrası el yıkama ve kıyafet değiştirme alışkanlıklarının olmadığı görüldü. Ülkemizde ilk olması özelliği taşıyan bu çalışma ışığında; köpeklerin barınma koşullarının, besin öğelerinin, yaşam alanlarının, çevre ile olan ilişkilerinde temizlik ve hijyen koşullarına azami ölçüde dikkat edilmesi gerekmektedir. Köpek sahiplerinin kişisel hijyenleri, köpekle temaslarda kıyafet değiştirme zorunluluğu, köpek için hazırlanan ortam, bakım ve besleme de gösterilecek hassasiyet, güçlü ve etkili dezenfektanların kullanımı, tuvalet ve kanalizasyondan köpeklerin uzak tutulması ve köpeklere yemek artıklarının verilmemesini tavsiye etmekteyiz. Çalışmada insan NoV GII tespit edilmiş köpeklerde, köpek sahiplerinin orta yaşlı ve yaşlı sınıfında yer aldığı ve çoğunluğunun erkek olduğu, bu evlerde hiç çocuk bulunmadığı belirlendi. Bu köpekler sahipleri tarafından evlat kabul edildiğinden, çok yakın temas kurulması sonucu da köpeklerde görülmeyen NoV GII'nin insanlardan köpeklere bulaşmış olabileceğini tahmin ediyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, we searched the existence of human NoV GI, GII and GIV in the stool of 128 pet dogs in Burdur Province with diarrhoea in various sex, age and breed by using Real-Time PCR method. In the study, human NoV GII was found in only 5 of the 128 dog stool samples (3.91%). It was discovered in the study that human NoV existed most in crossbreed, female and aged 24 months or over dogs. It was determined that these dogs found with human NoV GII were either bought from pet shops or stray dogs or taken as puppy of another pet dog. It was seen that sheltering conditions of these dogs were moderate. It was determined that they were fed with home food residue and dry food. It was also found that most of them were vaccinated and had certain walking sites. It was found that the owners of the animals detected with infection generally did not have the habit of washing their hands or changing their clothes before or after caring their pets. As a conclusion, in the light of this study which is the first study in the country; sheltering conditions, food, habitats, hygiene are of crucial importance for dogs. We strongly advice that dog owners' personal hygiene, the necessity of changing their clothes during their contact with animals, the environment provided for the dog, the sensitivity in caring and feeding, use of strong and effective disinfectant, avoidance dogs from toilets and sewages are crucial issues in dogs care. We also advice that dogs not be fed with food residues.In the study, it was determined that the owners of the dogs with NoV GII are middle aged or elderly people most of whom are male, and that there were no children in their houses. As these dogs are treated like the owner's child, it is assumed that they could be transmitted with NoV GII as a result of close interaction with their owner.