Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında toll benzeri reseptör gen ekspresyonunun böbrek fonksiyon testleri üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Assesment of the effect of toll–like receptor gene expression on renal function tests in autosomal dominant polycystic kidney disease
  1. Tez No: 474571
  2. Yazar: İLKNUR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPKBH), kronik böbrek hastalığının (KBH) en yaygın kalıtsal nedenidir. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için doğal bağışıklık sistemi ve inflamasyonun ilginç rolü tedavi yaklaşımı için potansiyel bir hedef haline gelmiştir. Toll benzeri reseptör (TLR) sinyalleri ve bunların reseptörleri aktive olduğu zaman, inflamasyon sitokinlerinin ve kemokinlerin üretimini indükleyen bir hücre içi sinyal kaskatını başlatır. Bu çalışmada, ODPKBH'nın ilerlemesiyle TLR arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: 120 polikistik böbrek hastası ve 120 uyumlu kontrol hastası bu prospektif çalışmaya alındı ve üç yıl boyunca takip edildi. TLR-2 ve TLR-4 gen polimorfizmi ve ekspresyonları ölçüldü. Hipertansiyon teşhisi ambulatuar kan basıncı izlemi ile konuldu. Hastalıkta hızlı ilerleme; hesaplanan glomerüler filtrasyon hızının (GFH) 5 ml/dak /1.73 m²/yıl (eGFR)'dan fazla düşüş olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Background: Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is the most common hereditary cause of chronic kidney disease. The intriguing role of innate immune system and inflammation become a target for potential therapeutically approach to slow progression. When TLR signaling and their receptors activate, they start a cascade of intracellular signaling that induces the production of the inflammatory cytokines and chemokines. Thus, we aim to investigate the association of Toll-like receptors (TLRs) between progression of ADPKD. Methods: 120 ADPKD patients and 120 matched controls were enrolled this prospective study and were followed during three years. TLR-2 and TLR-4 gene polymorphisms and expressions were measured. Hypertension was diagnosed with ambulatory blood pressure monitoring. Rapid progression was defined as sustained decline in estimated glomerular filtration rate (eGFR) of more than 5 ml/min/1.73 m2/year.