Ecological genetics of malathion resistance in housefly, musca domestica L.
  1. Tez No: 5287
  2. Yazar: MERAL KENCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KENCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET KARASİNEKLERDE (Muşça domestica L.) MALATHION DİRENCİNİN EKOLOJİK genetiği KENCE, Meral Doktora Tezi» Biyoloji Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Aykut KENCE Aralık 1988, 108 sayfa Bu çalışmada karasineklerde malathion direncinin genetiği..» ve dirençli populasyonlara duyarlılık genleri taşıyan bireylerin salınmasının etkileri araştırılmıştır. Mutant işaretleyici soylar kullanarak direnç gen lerinin kromozomlar üzerindeki yerlerini saptamak mümkün olmaktadır. Bu çalışmada S.» 3.» ve 5. kromozomları işaretleyici çekinik genler taşıyan duyarlı bir soy kullanıldı ve sonuçlar 2. ve 5. kromozomlar üzerinde direnç genlerinin bulunduğunu gösterdi. ikinci kromozom üzerindeki gen ya da genlerin güçlü bir etkiye sahip olduğu görünmektedir. Diğer kromozomlarda ise direnç genlerinin varlığını gösteren bir kanıta rastlanmamıştır. ikinci kromozomun aynı zamanda eşey belirleyici olduğu ve direnç düzeyinin eşeye bağlı oluşu ilginç bulgular arasındadır. Karasinek erkeklerinde krossing-over olayı olmadığından erkek eşey belirleyici faktör ile bağlantı gösteren direnç genleri dişi bireylere geçememektedir. VIBu nedenle bu çalışmada kullanılan R soyunda dişiler malathiona karşı erkeklerden daha hassaslardır. Aynı zamanda malathion direnci için seçilim uygulanması sırasında erkek eşey belirleyici faktörün üçüncü kromozom dan ikinci kromozoma atladığı gözlenmiştir. Duyarlılık» bazı populasyon biyologları tarafından yenilenemeyen bir doğal kaynak olarak düşünülmektedir ve bu doğal kaynak. duyarlılık genlerinin böcek öldürücü kimyasalların uygulanması sonucu Populasyonlardan elenmesi ile kaybolmaktadır. Bu çalışmada sürekli olarak insektisit baskısı altındaki karasinek populasyonlarına duyarlılık genleri taşıyan bireylerin salınmasının direnç düzeylerine etkisi araştırıldı. Salınan erkeklerin» dirençli Populasyondaki erkeklere oranı her üç deney setindeki farklı PoPulasyonlarda 1:9» 5:5» ve 9:1 olarak sürdürüldü ve farklı deney setlerinde iki tip erkek salındı. Bunlardan WHO/IN erkekleri duyarlılık genleri bakımından homozigot» A14--WH0 erkekleri ise ikinci kromozom ve duyarlılık genleri bakımından heterozigot idiler. Tüm deney poPulasyonlar ında sürekli olarak direnç için seçilim yapılmasına rağmen direnç düzeylerinin düştüğü gözlenmiştir. Salınan erkeklerin oranı arttıkça ölüm oranı da artmaktadır. A1^-WH0 erkeklerinin direncin evrimini durdurmada WHO/IN erkeklerinden daha etkili olduğu gözlenmiştir. VIIDirençli R soyu ile, A14-WH0 ve WHO/IN soyları biyotik parametreler bakımından da karşılaştırıldılar. WHO/IN soyu diğerlerine göre düşük yaşarlılık düzeyi ve yumurta verimliliği gösterdi. Çiftleşme başarısı bakımından her üç soyun erkekleri arasında anlamlı fark bulunmazken, ömür uzunluğunun R ve A14--WH0 erkeklerinde WHO/IN soyunun erkeklerine göre daha uzun olduğu gözlendi. Anahtar sözcükler :Evr im, insekt isi tier, insektisit direnci, duyarlılık, genetik eşey ayırma sistemi, otozomal erkek eşey belirleyici faktör. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECOLOGICAL GENETICS OF MALATHION RESISTANCE IN HOUSEFLY, Huşça domestica L. KENCE, Meral PhD in Biology Supervisor :Assoc.Prof.Dr. Aykut KENCE December 1988, 108 pages Genetics of malathion resistance in housefly, and the effects of introducing susceptibility genes into resistant populations were investigated. By using mutant marker strains it is possible to determine chromosomal locations of the genes involved in the resistance phenomenon. In the present study S., 3., and 5. chromosome markers were used and the results indicated that a major factor is present on the second chromosome and that an additional factor on the fifth chromosome also contributes significantly to resistance. But third chromosome does not seem to have any effect. Among these another interesting finding is that the second chromosome is the determiner of sex, and the level of resistance depends on sex. Since there is no crossingover in housefly males, resistance genes associated with male determining factor can not be inherited by female individuals. Thus females are more IIIsensitive than males to malathion in R strain used in this study. It is also observed that the male-determining factor had transposed from third chromosome to the second chromosome during selection for malathion resistance. The susceptibility is regarded as an irreplaceable natural resource by population biologists which is used up by pesticide applications since susceptibility genes are selected against. Our approach in the present study was to investigate the effects of immigration of individuals carrying susceptibility alleles on the level of resistance in housefly populations selected for malathion resistance. Two types of males released into the resistant populations in different experimental sets in ratios 1:9, 5:5, and 9:1 immigrant to resident males. WHO/IN males, homozygote for susceptibility genes, and Al^-WHO males heterozygote for the second chromosome, and its susceptibility genes. In all experimental sets increasing the ratio of immigrant to resident males from 1:9 to 9:1 caused an associated increase in the mortality due to malathion applications. Release of A14-WH0 males were more effective in stopping the evolution of resistance in resistant populations than WHO/IN male releases. R and S strains are also compared in terms of fitness parameters. WHO/IN showed considerably low viability and fecundity. Also R and Al^-WHO males had İVsignificantly longer life when compared to WHO/IN males, although they did not differ significantly in mating success. Key words :Evo lut ion, insecticide resistance, insecticides, susceptibility, genetic sexing system, autosomal sex-determining factor.