İnflamatuvar barsak hastalarında kemik mineral yoğunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of bone mineral density in inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 474611
  2. Yazar: AYHAN LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE POTUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnflamatuvar barsak Hastalığı(İBH) tanılı hastalar genel popülasyona göre kemik kaybı açısından daha yüksek risk taşırlar. Kronik inflamasyon, kortikosteroid tedavisi, malnutrisyon, malabsorpsiyon osteopeni ve osteoporoza yol açan Kemik mineral yoğunluğunda azalmaya neden olur. İBH hastalarında düşük kemik mineral yoğunluğunu(KMY) önlemeye yardımcı olmak için vitamin D ve kalsiyum replasmanında bulunmak gerekir. Her hastaya DEXA ile KMY ölçümü yapılmalıdır. Çalışmaya dahil edilen hastaların femur DEXA-T skoruna göre 8 (%16)'inde osteoporoz, 29(%58)' unda osteopeni saptandı. Vertebra DEXA-T skoruna göre hastaların 4(%8)'unde osteoporoz, 16(%32)'sında osteopeni saptandı. Çalışma hastaların Gerek Ülseratif kolit(ÜK) gerekse Crohn hastalarında hastalık aktivitesi ile KMY arasında anlamlı ilişki bulunamadı (p>0.05). Ayrıca ÜK ve Crohn hastalarında tutulum yeri ile KMY arasında ilişki bulunmadı (p>0.05). Hastalık yaşı ile KMY arasında korelasyon saptanmadı (p>0.05). Hem ÜK hem de Crohn hastalarında erkek ve kadın cinsiyetler arasında KMY ölçümleri bakımından anlamlı fark yoktu (p>0.05). İnflamatuvar barsak hastalığı ve kemik mineral yoğunluğu ilişkisinin netlik kazanması için hasta sayısının fazla olduğu kapsamlı kontrollü çalışmaların yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Patients with Inflammatory Bowel Disease (IBD) carry a higher risk of bone loss than the general population. Chronic inflammation, corticosteroid therapy, malnutrition, and malabsorption cause osteopenia and osteoporosis leading to decreased bone mineral density.Vitamin D and calcium replacement are needed to help prevent low bone mineral density (BMD) in IBD patients. BMD measurements should be made with DEXA in each patient.It is necessary to be in calcium replacement. BMD measurements should be made with DEXA in each patient. According to the femur DEXA-T score of the patients included in the study, osteoporosis was found in 8 (%16) patients and osteopenia in 29(%58) patients. According to Vertebra DEXA-T score, 4(%8 patients had osteoporosis and 16(%32 patients had osteopenia.There was no significant relationship between disease activity and BMD in both Ulcerative colitis (UC) and Crohn's disease in the study patients (p>0.05).In addition, there was no relation between the location of involvement and BMD in patients with UC and Crohn (p>0.05).There was no correlation between disease age and BMD (p>0.05). There was no significant difference in BMD measurements between male and female genders in both UC and Crohn's patients (p>0.05).In order to clarify the relationship between inflammatory bowel disease and bone mineral density, it is useful to perform extensive controlled studies with a high number of patients.