Gestasyonel diyabetik annelerin HbA1c değeri ile bebeklerinin kalp fonksiyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the HbA1c value of gestational diabetic mothers and heart functions of their babies
- Tez No: 474627
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT, PROF. DR. TANER YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) ilk kez gebelikte ortaya çıkan veya gebelik sırasında tanı koyulan glukoz intoleransıdır [1]. Tüm gebeliklerin yaklaşık %1-14 kadarına gestasyonel diyabet eşlik etmektedir [2]. GDM'li annelerin fetus ve yenidoğanlarında konjenital kalp malformasyonu ve ventriküler hipertrofiye bağlı kardiyak komplikasyonlar morbidite ve mortalitenin başlıca nedenidir [3]. Yapılan çalışmaların bazılarında GDM'li anne bebeklerinde yapısal olarak normal olan kalbin diyastolik fonksiyonlarının da etkilenebildiği gösterilmiştir [4]. Bizim bu çalışmada amacımız, gestasyonel diyabet tanısı alan annelerin HbA1c değerleri ile term, anne yanında takip edilen ve solunum sıkıntısı, asfiksi, konjenital anomalisi olmayan, ekokardiyografisinde patent foramen ovale (PFO) dışında kardiyak anomalisi olmayan bebeklerin kardiyak fonksiyonları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Metod: Çalışmaya, 2015-2016 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Lohusa Servisi'nde izlenen, annesine gestasyonel diyabet tanısı koyulmuş 27 term bebek ile kontrol grubu olarak gestasyonel yaş ve ağırlıkları benzer olan, annesinde gestasyonel diyabet olmayan 22 bebek alındı. Çalışmaya alınan bebeklerin annelerinin ilk antenatal vizitte bakılan HbA1c değerleri kaydedildi. Bebeklerin ilk 24-72 saatleri arasında yapısal kalp anormalliklerini incelemek için iki boyutlu inceleme tamamlandıktan sonra, ardışık M-mod ve doku Doppler ekokardiyografik incelemeler ile hemodinamik işlevleri değerlendirildi. Kalbin kantitatif çap, alan, hacim, triküspit anüler düzlem sistolik hareketi (TAPSE) ve mitral anüler düzlem sistolik hareketi (MAPSE) gibi ölçümler M-mod kullanılarak ölçüldü. Doku Doppler ekokardiyografi ventriküllerin global veya bölgesel, sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanıldı. Doku Doppler ile miyokard performans indeksi (MPİ) hesaplandı. MPİ ölçülerek ventrikül fonksiyonu değerlendirildi. Bulgular: GDM'li anne bebeklerinde %22 oranında makrozomi, %7,4 oranında polisitemi ve sadece bir hastada hipoglisemi saptandı. Kontrol grubunda %13,6 polisitemi saptandı, makrozomi ve hipoglisemi saptanmadı. Gestasyonel diyabet tanısı almış annelerin HbA1c değeri ortalaması (%5,74 ± 0,13), tanı almamışlara (%5,24 ± 0,04) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (t=3,48 p=0,001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Gestational diabetes mellitus (GDM) is glucose intolerance that appears in pregnancy or diagnosed during pregnancy [1]. Approximately 1-14% of all pregnancies are accompanied by gestational diabetes [2]. Congenital heart malformation and cardiac complications due to ventricular hypertrophy are the main causes of morbidity and mortality in the fetuses and newborns of GDM mothers [3]. It has been shown in some studies that the structurally normal heart of GDM mother's babies diastolic functions may also be affected [4]. Our purpose in this study is evaluating the relation between HbA1c values of mothers who are diagnosed with gestational diabetes and term who are babies followed beside mother without respiratory distress, asphyxia, congenital anomalies, without cardiac anomalies other than patent foramen ovale (PFO) in echocardiography. Method: In this study, in 2015-2016 years Zeynep Kamil Women and Children's Disease Training and Research Hospital, which watched in Postpartum Service, 27 term babies whose mother diagnosed with gestational diabetes and 22 babies whose mother does not diagnosed with gestational diabetes as control group with similar gestational age and weights. HbA1c values of the first antenatal visit of mothers of the infants who were taken into study were recorded. After completing the two-dimensional study to investigate structural heart abnormalities between the first 24-72 hours of infants, consecutive M-mode and tissue Doppler echocardiographic examinations with hemodynamic functions were evaluated. Quantitative diameter, area, volume, Tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) and mitral annular plane systolic excursion (MAPSE) of heart were measured using M-mode. Tissue Doppler echocardiography was used to assess global or regional, systolic and diastolic functions of the ventricles. Myocardial performance index (MPI) was calculated with tissue Doppler. MPI was measured and the ventricular function was evaluated. Findings: In babies of GDM mothers, 22% macrosomia, 7.4% polycythemia and hypoglycemia in only one patient were found. In the control group 13.6% polycythemia was detected, no macrosomia and hypoglycemia were detected. The mean HbA1c of the mothers who had diagnosed with gestational diabetes mellitus (5.74 ± 0.13%) was found to be significantly higher (t=3,48 p=0,001) than that of the ones without gestational diabetes mellitus (%5,24 ± 0,04).