18-80 yaş arası evli kadınların serviks kanseri ve hpv hakkındaki bilgi düzeyleri, evlilik uyumları, depresyon ve anksiyete düzeyleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge level about hpv and cervical cancer among married women aged between 18 and 80 years old and their marital adjustment, depression and anxiety levels
  1. Tez No: 474628
  2. Yazar: TUĞBA KETHÜDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma; 18-80 yaş arası evli kadınların serviks kanseri, HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeylerini ve tutumlarını öğrenmek ve evlilik uyumları, depresyon ve anksiyete düzeylerini araştırmak üzere planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırmamız analitik tipte kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya Aralık 2016 – Mayıs 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 78 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-80 yaş arası 1000 gönüllü evli kadın dahil edildi. Katılımcıların her birine sosyodemografik özellikleri ve serviks kanseri, HPV hakkında bilgi düzeyini ölçen anket, evlilik uyumunu ölçmek için Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ), duygu durumları tespiti için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) verilerek doldurmaları istendi. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33.48±0.35 (18-80) olarak bulundu. Katılımcıların %7.8'i (n=78) sigara içiyordu ve %13.1'i (n=131) menopozdaydı. Katılımcıların %11.7'si (n=117) düzenli kadın doğum muayenesi yaptırıyordu. Katılımcıların %92.1'i (n=921) serviks kanserini duymuştu. Katılımcıların %64.3'ü (n=643) smear testini daha önce duymuştu ve %27.2'si (n=272) smear testini daha önce yaptırmıştı. Katılımcıların %13.7'si (n=137) HPV virüsünü, %5'i (n=50) HPV aşısını daha önce duymuştu. Katılımcılar bilgi düzeyi durumlarına göre değerlendirildiğinde; %76.2'sinin (n=762) az bilgi seviyesine, %21.3'ünün (n=213) orta bilgi seviyesine ve %2.5'inin (n=25) yüksek bilgi seviyesine sahip olduğu görüldü. Katılımcıların %95.9'u (n=959) serviks kanseri hakkında bilgi almak istiyordu. Evlilik uyum ölçeği (EUÖ) puanına göre; katılımcıların %82.3'ü (n=823) evlilik uyumlu, %17.7'si (n=177) evlilik uyumsuz olarak değerlendirildi. Katılımcılar depresyon düzeyi açısından değerlendirildiğinde; %72.5'inde (n=725) depresyon yok, %13.8'inde (n=138) hafif düzey, %12.3'ünde (n=123) orta düzey, %1.4'ünde (n=14) ileri düzey depresyon saptandı. Anksiyete düzeyi açısından değerlendirildiğinde; %76.3'ünde (n=763) anksiyete yok, %15.5'inde (n=155) hafif düzey, %6.9'unda (n=69) orta düzey, %1.3'ünde (n=13) yüksek düzey anksiyete saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was planned to determine the knowledge levels and attitudes about HPV infection, HPV vaccination and cervical cancer among married women aged between 18 and 80 years old and to investigate their marital adjustment, depression and anxiety levels. Materials and Methods: Our study was planned as an analytical cross-sectional study. The study included 1,000 married female volunteers aged between 18 and 80 years old who were admitted to No.78 Family Health and Education Center, Konya Training and Research Hospital, University of Health Sciences between December 2016 - May 2017. Each participant was asked to fill the questionnaire form that measures the sociodemographic characteristics and the knowledge level about HPV and cervical cancer, the Marriage Adjustment Scale (MAS) to evaluate marital adjustment, and the Beck Anxiety Inventory (BAI) and the Beck Depression Inventory (BDI) to identify mood status. The SPSS 22.0 software package was used for statistical analysis. Findings: The mean age of the participants was found to be 33.48 ± 0.35 years (18-80). 7.8% (n=78) smoked cigarettes and 13.1% (n=131) entered menopause. 11.7% (n=117) had a regular gynecological examination. 92.1% (n=921) had heard about cervical cancer. 64.3% (n=643) had previously heard of the Pap smear test and 27.2% (n=272) had a Pap smear test before. Of the participants, 13.7% (n=137) had previously heard of HPV infection and 5% (n=50) had previously heard of HPV vaccination. When the participants are assessed according to their level of knowledge; It was seen that 76.2% (n = 762) had low knowledge level, 21.3% (n = 213) had intermediate knowledge level and 2.5% (n=25) high knowledge level. 95.9% (n=959) of the participants wanted get information about cervical cancer. According to the Marital Adjustment Scale (MAS) scores, 82.3% (n=823) had a compatible marriage and 17.7% (n=177) had no a compatible marriage. When the participants are evaluated in terms of depression level, 72.5% (n=725) had no depression, 13.8% (n=138) had mild depression, 12.3% (n=123) had moderate depression, and 1.4% (n=14) had severe depression. When the participants are evaluated in terms of anxiety level, 76.3% (n=763) had no anxiety, 15.5% (n=155) had mild anxiety, 6.9% (n=69) had moderate anxiety, and 1.3% (n=13) had severe anxiety.