Kolorektal kanserli olgularda postoperatif dönemde gelişen peritoneal enfeksiyonun hastalıksız sağkalıma etkisi
Impact of peritoneal infection which developed in postoperative period in colorectal cancer cases on di̇sease-free survival
  1. Tez No: 474671
  2. Yazar: MEHMET ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kolorektal kanserlerde postoperatif dönemde gelişen peritoneal enfeksiyonun hastalıksız sağkalıma etkisini araştırdık. Kliniğimizde Ocak 2003 ve Aralık 2010 tarihleri arasında opere edilmiş, rezeksiyon uygulanmış kolon ve rektum kanseri tanısı almış 261 olgu çalışmaya dahil edildi. Kolorektal kanser nedenli cerrahi uygulanmış olan 261 hasta peritoneal enfeksiyon gelişme durumlarına göre gruplara ayrıldı. Demografik özellikleri, preoperatif, perioperatif ve postoperatif dönem verileri ile patoloji ve takip dönemi verileri açısından istatistiksel analize tabii tutuldu. Hastalarımızın %8'inde ameliyat sonrası dönemde peritoneal enfeksiyon geliştiği tespit edildi. İnceleme parametrelerimizden, anastomoz kaçağının peritoneal enfeksiyon gelişimi ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkili olduğu görüldü. Bunun dışında peroperatif kanama miktarı, ameliyat süresi, demografik özellikler, kemoradyoterapi uygulanıp uygulanmaması, ASA skoru, komorbid hastalıklar, anastomoz tekniği, tümör evresi, ameliyatın acil ya da elektif oluş durumu, saptırıcı ileostomi, tümör lokalizasyonu gibi parametrelerin peritoneal enfeksiyon gelişimi ile ilişkisi bulunmadı. Peritoneal enfeksiyon oranımız literatürle uyum göstermektedir. Postoperatif dönemde peritoneal enfeksiyon gelişiminin hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım süresini azalttığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
We investigated the impact of peritoneal infection which developed in the postoperative period of colorectal cancer surgery on disease-free survival. In our clinic 261 patients who were operated, applied resection, diagnosed with colon and rectum cancer were included in our study between January 2003 and December 2010. 261 patients who underwent surgery due to colorectal cancer were divided into groups. Demographic characteristics, preoperative, perioperative and postoperative data, pathology and follow-up data were analyzed statistically. Peritoneal infection developed in %8 of our patients in the postoperative period. From our examination parameters, it was seen that the anastomotic leakage was statistically significantly associated with the development of peritoneal infection. Otherwise, parameters such as peroperative blood loss, duration of surgery, demographic characteristics, ASA score, comorbid diseases, anastomotic technique, tumor stage, tumor localization, emergency or elective state of operation, diverting ileostomy and whether chemoradiotherapy is applied or not thought to cause the development of peritoneal infection were not related to the develeopment of peritoneal infection. Our peritoneal infection rate is in conformity with the literature. It was evaluated that the development of peritoneal infection in the postoperative period reduced the disease-free survival and overall survival time.