Erken başlangıçlı skolyoz tanısıyla manyetik rod ile tedavi edilen hastaların erken dönem değerlendirilmeleri ve hastaların yaşam kalitelerinin incelenmesi
Early stage evaluation and life quality assessment of patients treated with magnetically controlled growing rods with the diagnosis of early onset scoliosis
- Tez No: 474672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT BALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç Erken başlangıçlı skolyoz tanılı hastalarda büyüme dostu tedavi yöntemleri son yıllarda hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Bu tedavi yöntemlerinin en yeni üyesi manyetik olarak kontrol edilebilen büyüyen rod tekniğidir. Bu çalışmamızda amacımız, hastanemizde manyetik olarak kontrol edilebilen büyüyen rod kullanarak opere ettiğimiz hastaların erken dönem radyolojik değerlendirmelerini yapmak ve hastanın ve ebeveynlerinin bu tedavi ile birlikte yaşam kaliteleri üzerindeki değişiklikleri tespit etmektir. Materyal ve metot Ağustos 2014 ve Ağustos 2016 yılları arasında, manyetik olarak kontrol edilebilen büyüyen rodlar ile tedavi edilmiş ve 3 ay aralıklarla uzatmaları yapılmış 20 hasta bu çalışmada kullanılmıştır. Ortalama ameliyat yaşları 7,9 yıl (4-10), ortalama takip süresi 14,9 aydır (6-30). Tüm hastaların preoperatif, erken postoperatif ve son kontrol radyografileri çekilmiştir. Bu grafiler üzerinden Cobb açısı, torakalkifoz, spinal yükseklik, torasik yükseklik, sagital denge, koronal denge, omuz dengesi ve pelvik denge ölçülmüştür. Tüm hastalara preoperatif olarak ve son kontrollerinde solunum fonksiyon testleri yapılmıştır. Ayrıca tüm hastalara EBS – Q 24 anketi doldurtulmuştur. Bulgular Ortalama Cobb açıları preoperatif 56,5 derece (38-93), erken postoperatif 30,5 derece (13-80), son kontrolde 33,5 derece (14-86) olarak bulunmuş ve Cobb açısında operasyon sonrasında anlamlı düzelme olduğu tespit edilmiştir(p < 0.05). Torasik yüksekliklere baktığımız zaman preoperatif ortalamanın 181 mm (123-224), erken postop ortalamanın 200 mm (164-245), son kontrol ortalamanın 212 mm (167-248) olduğu saptanış, dolayısıyla bu değerde anlamlı artış olduğu görülmüştür (p < 0.05). Spinal yükseklik için yaptığımız ölçümlerde ortalamalar preoperatif dönemde 291 mm (213-366), erken postoperatif dönemde 315 mm (260-402), son kontrolde ise 338 mm (261-406) olarak ölçülmüştür ve anlamlı artış saptanmıştır (p < 0.05). Radyografileri torakal kifoz açısından değerlendirdiğimizde preoperatif ortalama değer 41 derece (5-65) iken son kontrolde bu değerin anlamlı oranda azalarak 32,5 dereceye (0-53) gerilediği görülmüştür (p < 0.05). Yaptığımız ölçümlerde koronal ve sagittal dengede anlamlı değişiklik olmadığı tespit edilmiş, ayrıca pelvik denge ve omuz dengesinde de anlamlı değişikliklerin olmadığı saptanmıştır. Hastaların solunum fonksiyon testleri değerlendirildiğinde preoperatif testler ve son kontrol testleri arasında anlamlı bir değişiklik olmadığı görülmüştür. EBS –Q 24 anketi değerlendirildiğinde preoperatif ve son kontrol anketlerine arasındaki ortalama puanların anlamlı şekilde yükseldiği saptanmıştır (p < 0.05). Anket içerisindeki kategorileri ayrı ayrı değerlendirmeye aldığımız zaman ise hastaların genel sağlık skorlarında, ağrı-rahatsızlık skorlarında, solunum fonksiyon skorlarında, hareket yetenekleri skorlarında, bedensel işlevler skorlarında ve günlük yaşam skorlarında preoperatif ve son kontrolleri arasında anlamlı bir değişim olmadığı tespit edilmiştir (p > 0.05). Bununla birlikte hastaların bitkinlik ve enerji düzeylerinde, duygusal durumlarında, hastalığın ebeveynlerin üzerine etkisinde ve hastaların ve ebeveynlerin memnuniyetinde preoperatif döneme göre son kontrolde anlamlı artış saptanmıştır (p ˂ 0.05). Maddi etkiler değerlendiğinde son kontrolde preoperatif döneme göre anlamlı azalma tespit edilmiştir (p˂ 0.05). Dört hastada revizyon gerektirecek komplikasyon gelişmiş olup, hastalarımızın hiçbirinde cerrahi müdahale gerektirecek enfeksiyon gelişmemiştir. Sonuç Çalışmamız manyetik olarak kontrol edilebilen büyüyen rodların erken başlangıçlı skolyoz tedavisinde deformite düzeltmede ve hastanın yaşam fonksiyonları iyileştirmede güvenli bir prosedür olduğunu ortaya koymaktadır. Tekrarlayan operasyonları azaltmakta ve diğer tedavi teknikleriyle gelişebilecek olası komplikasyonları önlemektedir. Bu sayede hasta memnuniyetini arttırmakta ve hastaların tedaviye uyum sürecini kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim Growth friendly therapy methods for patients with early onset scoliosis are rapidly improving in recent years. The newest member of these therapies is magnetically controlled grawing rod technique. Our aim in this study is to evaluate early radiological findings of patients operated in our hospital using magnetically controlled growing rod and to determine differences in quality of life of treated patients and their parents. Material and Method Total 20 patients, treated with magnetically controlled growing rods and received elongation with 3 months intervals, between August 2014 and August 2016 has been included in the study. Mean age at the time of operation is 7.9 years (4-10) and mean follow-up time is 14.9 months (6-30). Preoperative, early postoperative and last follow-up x-rays of all patients are obtained. On these x-rays, Cobb angle, thoracic kyphosis, spinal height, thoracic height, sagittal balance, coronal balance, shoulder balance and pelvic balance are measured. All patients received preoperative and last follow-up respiratory function tests and every patient filled the EBS-Q24 questioner. Findings Preoperative, early postoperative and last follow-up mean Cobb angles are 56,6 degrees (38-93), 30.5 degrees (13-80) and 33.5 degrees (14-86), respectively. These findings showed statistically significant improvement in Cobb angle (p0.05).