Genıtal organ prolasusu olan hastalarda kan vitamın d duzeyi araştırılması
Genital organ prolasusu olan hastalarda kan vitamin d duzeyi arastirilmasi
- Tez No: 474674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYE DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmada pelvik organ prolapsusu ile kan 25-hidroksi vitamin D (25(OH)D) seviyesi arasındaki ilişkiyi araştırarak, D vitamininin pelvik organ prolapsusundaki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. MATERYAL VE YÖNTEM: Bu prospektif çalışmamızda 2017 Ocak ile – 2017 Haziran tarihleri arasında Bakirkoy Dr Sadi Konuk Egitim ve arastirma hastanesi Kadın Doğum kliniğine başvuran 60 pelvik organ prolapsusu tanısı almış ve 60 pelvik organ prolapsusu olmayan hasta değerlendirildi. Hastalara pelvik muayene yapılarak POPQ sistemi ile pelvik organ prolapsusunun evresi belirlendi. Hastalar evrelere gore 4 gruba ayrıldı. Prolapsusu olan hastalarda UDI-6 ve IIQ-7 anketi yapıldı. Bütün hastalardan kan alınarak 25(OH)D seviyesi bakıldı. BULGULAR: Olguların yaşları prolapsuslu hastalarda ortalama 55,0 yıl, kontrol grubunda ortalama 51,5 yıldır. Prolapsuslu hastların 18'i evre 1( %15,0), 21'i evre 2 (%17,5) , 12'i evre 3 (%10) , 9'u evre 4 ( % 7,5) pelvik organ prolapsusu grubuna dahildi. Olguların VKİ ortalaması prolapsuslu hastalarda ortalama 30,0 kg/m2, kontrol grubunda 26,7 kg/m2. Ortalama kan 25(OH)D seviyesi prolapsuslu hastalarda 12,2 ng/ml, kontrol grubunda 22,5 ng/ml olup istatistiksel olarak anlamlı fark göstermektedir. Ancak prolapsuslu hastalarda evlerine göre ayrılan gruplar arasında D vitamini açısından anlamlı korelasyon tespit edilmedi. SONUÇ: Biz bu çalışmamızda pelvik organ prolapsusu olan hastalarla prolapsus olmayan hastalar arasında kan 1,25 hıdroksı vıtamın D sevıyesi arasında istatistiksel olarak anlamı fark oldugunu, lojistik regresyon analizinde de D vitamini' nin prolapsusda bagimsiz bir risk faktoru oldugunu saptadik. Ancak prolapsusun evresi ile D vitamini seviyesi arasında anlamlı bir fark olmadığını saptadık ANAHTAR KELİMELER: Pelvik organ prolapsusu, vitamin D, üriner inkontinans.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In thıs study we aimed to evaluate the role of vitamin D in pelvic organ prolapse by investigating the relationship between pelvic organ prolapse and blood 25-hydroxy vitamin D (25 (OH) D) level. MATERIALS AND METHODS: In this prospective study, 60 pelvic organ prolapse patients who admitted to our hospital between January 2017 and June 2017 was diagnosed and 60 patients without pelvic organ prolapse were evaluated. Patients' pelvic examination was performed and pelvic organ prolapse were determined by using POPQ system. Patients were divided into 4 groups according to the stage. UDI-6 and IIQ-7 questionnaires were performed in patients with prolapse. Blood was taken from all patients and 25 (OH) D level was observed. RESULTS: The age of the cases with prolapse mean 55,0 year, in the control group 51,5 years. 18 of the Prolapsed patients were included in stage 1 (15 %) , 21 stage 2 (17,5 %), 12 stage 3 (10 %), 9 stage 4 (7,5 %) pelvic organ prolapse group. The mean VKI of the cases was in prolapse patients 30,0 and 26,7 in the control group. The mean blood 25(OH) D level in patients with prolapse was 12,2 ng/ml, while in the control group 22,5 ng/ml, indicating a statistically significant difference. However, in patients with prolapse, no significant correlation was found between groups in terms of vitamin D levels. CONCLUSION: In this study, we found that there was a statistically significant difference in blood 25 (OH) vitamin D level between patients with pelvic organ prolapse and those without prolapsus, but there was no significant difference between the prolapsus stage and vitamin D level. KEYWORDS: Pelvic organ prolapse, vitamin D, urinary incontinence.