Yoğun bakım hastalarında venoz trombo emboli riskine yönelik hemşirelerin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
Determination of the knowledge and practice of nurses for venous thrombo embolian risk in intensive care diseases
- Tez No: 474700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLUDE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma yoğun bakım hastalarında venöz trombo emboli riskine yönelik hemşirelerin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 2-27 Ocak 2017 tarihleri arasında Ankara'daki bir eğitim araştırma hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 107 hemşireyi kapsamaktadır. Hemşirelere araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu uygulanmıştır. Hemşirelerin % 70'inin venöz trombo emboli risk faktörleri bilgi puanı, % 31,77'sinin mekanik ve farmakolojik bilgi puanı % 10,3' ünün venöz trombo emboli riskini değerlendirebilme, % 39,25' inin ise venöz trombo emboli toplam bilgi puanı bölümünden 70 ve üzeri puan alarak başarılı oldukları saptanmıştır. Ayrıca hemşirelerin; hastaların yaklaşık yarısının venöz trombo embolinin en sık belirtileri yönünden izlemediği, venöz trombo embolinin riskine ilişkin uygun bakımı yeterince uygulamadığı da bulunmuştur. Sonuç olarak hemşirelerin risk faktörlerini bilmelerine rağmen, klinik ortamda venöz trombo embolinin mekanik ve farmakolojik profilaksi yöntemlerini uygulamalarına karşılık; hastadaki venöz trombo emboli risk faktörlerini tanıyıp risk derecesine uygun bakımı planlamada yetersiz oldukları düşünülmektedir. Venöz trombo emboli ile ilgili her kurumun kendi risk tanılama aracı, kayıt sistemi, profilaksi politikası geliştirmesi ve kullanması; venöz trombo emboli risk değerlendirme, venöz trombo emboli önleyici mekanik ve farmakolojik bakım konusunda eğitim programı geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the knowledge and nursing interventions for risk of venous thromboembolism in intensive care patients in an educational research hospital in Ankara. The study includes in 107 nurses who working in intensive care unit. The study was conducted between 2-27 January 2017. The data form developed by the researcher was applied to the nurses. 70% of the nurses were successfull by taking the risk factors from the information point section 70 and above; 31.77% from the mechanical and pharmacological information section, 10,3% from the venous thromboembolian risk assessment section; 39,25% from the venous thromboembolian total score. In addition, nurses did not follow half of the patients symptoms of venous thromboembolism and nurses maintaince care according to the risk of thromboembolism inadequately. In conclusion, although nurses are aware of venous thromboembolic risk factors, it is possible to recognize the venous thromboembolism risk by evaluating the signs and symptoms of the patient and to be inadequate in planning and implementing appropriate care according to the risk level. It is recommended to develop and use risk identification tools, registiration method, prophylaxis policy, it is also recommended to evaluate venous thromboembolic risk assesment, to develop trainig program about mechanical and pharmacological maintenance to avoid venöz trombo emboli by each institution.