Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin basınç yaralarının önlenmesiyle ilgili bilgi, tutum ve karşılaştıkları engellerin belirlenmesi
Identifying intensive care nurses' knowledge, attitudes and perceptions of obstacles concerning the prevention of pressure injuries
- Tez No: 474701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Basınç yarasının önlenmesi tedavisinden daha ucuzdur ve hem etik açıdan hem de hukuki açıdan hemşirelerin sorumluluğundadır. Hemşirelerin basınç yaralarının önlenmesiyle ilgili yeterli bilgi düzeyine ve olumlu tutuma sahip olmaları ve karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması basınç yaralarının oluşmasını önleyebilir. Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin basınç yaralarının önlenmesiyle ilgili bilgi, tutum ve karşılaştıkları engellerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi ve İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı; Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Bayındır Söğütözü Hastanelerinin yoğun bakımlarında yapılmıştır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, evrenin %67,24'üne ulaşılmıştır. Araştırma 390 hemşire ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Veri Toplama Formu, Basınç Ülseri Önlemede Bilgi Değerlendirme Ölçeği ve Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”olmak üzere üç veri toplama aracı kullanılmıştır. Kurumlardan gerekli izinler alındıktan sonra veriler, 26.01.2017 ve 27.04.2017 tarihleri arasında gözlem altında doldurma tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerden yazılı onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzdelik hesapları, t testi, varyans analizi, Kruskal Wallis analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon (bacward yöntemi) analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prevention of pressure injuries is less costly than their treatment, and is a legal and ethical responsibility for nurses. To prevent pressure injuries, nurses should be highly knowledgeable about and have a positive attitude toward their prevention, and the obstacles they face should be removed. This descriptive study, was conducted to identify intensive care nurses' knowledge, attitudes and perceptions of obstacles concerning pressure injuries. The study was conducted in the intensive care units of Gazi University's Health Research and Application Center, Hacettepe University's Adult Hospital and İhsan Doğramacı Children's Hospital, Turkey Postgraduate Training and Research Hospital run by the Health Ministry's Association of Public Hospitals in Ankara 1st District, Ankara Numune Training and Research Hospital, Ankara Training and Research Hospital, and the private Bayındır Söğütözü Hospital. A sample was not drawn for the study, and 67.24% of the population was reached. Th study was conducted with the participation of 390 nurses. Three data collection instruments were used to collect the data: Data Collection Form, Knowledge Assessment Scale for Preventing Pressure Ulcers, and Attitude Scale for Preventing Pressure Ulcers. After the necessary permits were obtained from the organizations, data were collected from 26 January 2017 to 27 April 2017, using the method of supervised self-reporting. Written consent was obtained from the nurses who participated in the study. Frequencies, percentages, t-test, analysis of variance, Kruskal Wallis test, Pearson correlation analysis and multiple regression (backward method) analysis was used to evaluate the data.