Real time control of dc motor using different control strategies
Bir dc motorun değişik denetim düzenleri kullanılarak gerçek zamanlı denetimi
- Tez No: 47473
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu tezde, üç farklı denetim mekanizması, DC motor tabanlı bir servo sistem üzerinde gerçekleştirilip, sonuçlan incelenmiştir. Bu amaçla oluşturulan deney düzeneği, şu elemanlardan oluşmuştun Armatür kontrollü bir DC motor ve şaftına bağlı doğrusal olmayan bir yük, bir doğru akım güçlendiricisi, bir kişisel bilgisayar, buna bağlı bir Sayısal/Ömeksel çevirici devre ve bir şaft kodlayıcı çözücü devre. Gerçekleştirilen denetim mekanizmaları şunlardır. Uyarlamalı denetim, bozucu gözleme tabanlı denetim, sinir ağlan tabanlı denetim. Algoritmalar, kişisel bilgisayar üzerinde geliştirilmiştir ve her denetim yapısı, izleme yeteneği açısından denenmiştir. Çeşitli parametrelerin denetim sistemleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, yapılan çalışmalar grafikler halinde sunulmuş ve değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, three different control mechanisms are implemented on a DC Servo Motor based setup and the results are presented. The experimental setup designed for this objective consists of an armature controlled DC motor, an unequally distributed load attached to the motor's shaft, a DC motor amplifier, a PC with the addition of a D/A converter circuit and a shaft encoder reader card. The realized controllers are the adaptive controller, disturbance observer based controller and the artificial neural network based controller. The algorithms are developed on the PC and each controller structure is tested for the tracking performance. The effect of various parameters on the control systems are analyzed. All the results of the work, for different values of necessary parameters, are presented with several graphics.