Fitting active contour models to faces in videophone scenes
Etkin çevrit modellerinin görüntülü telefon sahnesindeki yüzlere uydurulması
- Tez No: 47472
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, çok düşük hızlarda imge kodlanması amacına yönelik, tele- konferans ve görüntülü telefon sistemlerinde kullanılabilir, seçenek bir yöntem önerilmektedir. Söz konusu yöntem, yüz ifadelerinin kobra adı verilen etkin çevrit modelleri ile çözümlenmesine ve fizik-temelli ayrıntılı bir tel- kafes modelinin, yüz ifadelerindeki değişimi ve başın üç boyutlu tümel devinimini yansıtacak şekilde biçim değiştirebilmesine dayanmaktadır. Etkin çevritlerin kullanımıyla, yüzdeki önemli bölgelerin devin imleri saptanmakta, bu devinim bilgisi geri yayılım algoritması kullanarak eğitilmiş bir yapay sinir ağına verilerek, üç boyutlu tümel devinim parametreleri kestirilmektedir. Elde edilen yerel ve tümel devinim parametreleri ile tel-kafes model sahnedeki gerçek yüze uyarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis presents an alternative method for very low-bit rate image coding, which is applicable to teleconferencing and videophone systems. The method is based on the analysis of face sequences by using active contour models, namely snakes, and on the deformation of a physics-based detailed wire-frame model in order to track facial expressions and 3-D rigid motion of the head accurately. The active contours serve to track the nonrigid motion of facial features and solve the correspondence problem of 3-D motion estimation. The 3-D rigid motion parameters are estimated by a neural network that is trained using back propagation algorithm. The estimated rigid and nonrigid motion parameters are then used to adapt the wire-frame model to the actual face on the scene.